Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:09 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2024-11-16 14:47 | Rozmiar tekstu: A A A

W Brąswałdzie podsumowano projekt „Śladami Marii Zientary-Malewskiej”

Olsztyn24
Podsumowanie projektu w Brąswałdzie | Więcej zdjęć »

W piątek (15.11) w Izbie Pamięci w Brąswałdzie uroczyście podsumowano realizację projektu „Śladami Marii Zientary-Malewskiej”. Obejmujący wydanie książki Kazimierza Kisielewa „Maria Zientara-Malewska. Poetessa Świętej Warmii”, produkcję filmu „Śladami Marii Zientary-Malewskiej” oraz podcastu red. Ewy Zdrojkowskiej „Śladami Warmianki” projekt zrealizowano w 130. rocznicę urodzin i 40. rocznicę śmierci tej znanej poetki, nauczycielki i działaczki warmińskiej.

Wszystko zaczęło się od pomysłu Wojciecha Szalkiewicza - rzecznika prasowego olsztyńskiego starostwa, by powstała książka o wytyczonym przez PTTK szlaku Marii Zientary-Malewskiej, prowadzącym z Brąswałdu do Likus.

- Kiedy Kazimierz Kisielew pracował nad książką, pomyśleliśmy, że można by zrobić więcej - powiedziała Jolanta Wiszniewska ze Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii. - Zapytaliśmy więc Ewę Zdrojkowską-Ogrodowczyk z Radia Olsztyn, czy podjęłaby się nagrania podcastu o Marii Zientarze-Malewskiej. Potem pomyśleliśmy, że może moglibyśmy także nagrać film o śladach Marii Zientary Malewskiej.

Wszystkie te pomysły zostały zrealizowane, a oprócz Stowarzyszenia Szlak Świętej Warmii w realizację projektu włączyły się: Stowarzyszenie Dom Warmiński, Fundacja Prymus w Dywitach, Stowarzyszenie Jesteśmy razem, Powiat Olsztyński, Gmina Dywity, Miasto Olsztyn, Archiwum Państwowe w Olsztynie, Dom Gazety Olsztyńskiej, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz PTTK w Olsztynie. Finansowanie projektu zapewnił m.in. samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
R E K L A M A
- Dzisiejsza uroczystość w Brąswałdzie ma dla nas ogromne znaczenie. Zrobiliśmy kolejne upamiętnienie wielkiej Warmiaczki - powiedział starosta olsztyński Andrzej Abako. - Mamy to szczęście, że możemy pokazywać tych Warmiaków, którzy walczyli o Polskę, którzy zakładali polskie szkoły, chociaż było to bardzo trudne, którzy uczyli w tych polskich szkołach, którzy za tę działalność poświęcali życie w obozach koncentracyjnych. Musimy o tym pamiętać.

Starosta Abako podkreślił również, że projekt „Śladami Marii Zientary Malewskiej” wpisuje się również w szeroko pojmowaną promocję regionu Warmii.

- My, współcześni Warmiacy, stajemy się promotorem ziemi warmińskiej do odkrywania naszego regionu, zarówno pod względem turystycznym, ale przede wszystkim pod względem historycznym. Bo ziemia warmińska jest godna ciągłego pokazywania, ciągłego odkrywania i wyróżniania się na tle Mazur - dodał starosta.

Z powstałymi w ramach realizacji podsumowanego wczoraj projektu opracowaniami, tj. z książką Kazimierza Kisielewa, filmem Jolanty Wiszniewskiej i Piotra Pacewicza oraz podcastem Ewy Zdrojkowskiej-Ogrodowczyk można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia Święta Warmia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podsumowanie projektu „Śladami Marii Zientary Malewskiej” w Brąswałdzie
15-11-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.