Minęło 20 lat istnienia Galerii Stary Ratusz WBP na kulturalnej mapie Olsztyna
Jubileusz 20-lecia Galerii Stary Ratusz WBP | Więcej zdjęć »
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie obchodziła w środę (13.11) 20-lecie istnienia Galerii Stary Ratusz. Z tej okazji WBP we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zorganizowała ponownie wystawę twórczości artysty, ekspozycją prac którego zainaugurowano działalność wystawienniczą galerii. Artystą tym był Aleksander Wołos.
Pierwszą odnotowaną wystawą w Galerii Stary Ratusz była prezentacja w 2004 roku serii portretów Aleksandra Wołosa. Otwarta w środę wystawa „Pół wieku satyry - Aleksander Wołos” jest kolejną pokazującą twórczość zmarłego 10 lat temu artysty-satyryka.
Satyra w jego wykonaniu obejmowała tematy społeczne, politykę, a także mechanizmy kierujące zachowaniem człowieka. Posługiwał się mnogością technik - cienką kreską piórka i tuszu, akwarelą, linorytem, pastelem i kolażem.
Wystawa pozostanie czynna do 26 listopada.
R E K L A M A
Z okazji jubileuszu młoda artystka z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie zaprojektowała logo tego wydarzenia. Zostało ono zaprezentowane na jubileuszowym torcie, którego uroczystego pokrojenia dokonali wspólnie obecna dyrektor WBP Adrianna Walendziak oraz jej poprzednik Andrzej Marcinkiewicz; który galerię powołał do życia i zaprosił do opieki kuratorskiej nad nią Iwonę Bolińską-Walendzik - znaną i uznaną w regionie artystkę-batikarkę, a także propagatorkę wiedzy o starych technikach drukarskich w ramach działającej również w WBP specjalistycznej pracowni.
********
Aleksander Wołos (1934-2014); doktor habilitowany z zakresu nauk przyrodniczych, olsztyński karykaturzysta, rysownik, pastelista, malarz. Od 1955 r. publikował w prasie regionalnej (Życie Kortowa, Gazeta Olsztyńska, Nasza Wieś, Panorama Północy, Posłaniec Warmiński, Warmia i Mazury), w tygodnikach ogólnopolskich Karuzela, Polityka, Szpilki, Wprost, a także w prasie niemieckiej (Kontraste, Eulenspiegel, Pardon) i jugosłowiańskiej (Osten) oraz wielu wydawnictwach książkowych. Był autorem ponad 100 projektów okładek do książek. Opublikował cztery zbiorki rysunków satyrycznych oraz trzy albumy malarstwa pastelowego: Pastelowy humor (2002), Głowy i główki (2004), Akweny (2006).
Miał na swym koncie ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach zbiorowych. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i Odznakę „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.
Śmierć zaskoczyła Aleksandra Wołosa w dniu, gdy na zamku olsztyńskim miał odebrać z rąk prezydenta Olsztyna nagrodę im. Hieronima Skurpskiego, przyznawaną przez Kapitułę najbardziej uznanym artystom olsztyńskim. Aleksander Wołos jest patronem Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Prasowy.