Urodzona w Olsztynie, wychowana w Kętrzynie, a od ponad dwudziestu lat mieszkająca w Krakowie Ishabel Szatrawska była dzisiaj (12.11) gościem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Przyczynkiem do spotkania z czytelnikami była najnowsza powieść historyczna „Toń”, za którą Ishbel Szatrawska została wyróżniona Wawrzynem - Literacką Nagrodą Warmii i Mazur za 2023 rok oraz Wawrzynem Czytelników. Rozmowę z autorką poprowadziła Joanna Wilengowska, dziennikarka TVP Olsztyn.
Ishbel Szatrawska jest pisarką, absolwentką polonistyki o specjalności teatrologia na Uniwersytecie Jagiellońskim, współzałożycielką Żydowskiego Instytutu Sztuki. Jest autorką nagradzanego dramatu „Żywot i śmierć Pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, za którą była nominowana do Paszportu Polityki, oraz powieści „Toń”, która nie tylko przyniosła jej Literacką Nagrodę Warmii i Mazur, ale także nominacje do Nagrody Nike i Nagrody Conrada. Stypendystka Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Instytutu Teatralnego w Warszawie. Jest także laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Dramaty i eseje publikowała w „Dialogu”, prozę w „Miesięczniku Znak”, eseje i felietony w „Czasie literatury”, „Polityce” i „Machinie myśli”. Jest także współautorką „Hagady kobiet” wydanej w wydawnictwie Austeria pod kierunkiem Belli Szwarcman-Czarnoty.
Rozmowa z Ishbel Szatrawską miała wiele wątków, wśród których dominowały jednak te związane z „Tonią”. „Toń” to opowieść o losach kilku pokoleń rodziny związanej z dawnymi Prusami Wschodnimi, gdzie od wieków mieszały się tożsamość polska, mazurska, niemiecka i litewska. To historia babki Janki, arystokratki Gudrun i jej ukochanego Maxa - niemieckiego chirurga, ciotki Gertraud, syna Janki - Wolfa, i wreszcie Alicji - najmłodszej z rodziny, antropolożki, która musi zmierzyć się z koniecznością sprzedaży rodzinnej siedziby nad Gubrem - domu pełnego wspomnień i naznaczonego tajemnicą. Czytelnik powieści śledzi losy bohaterów i bohaterek, począwszy od czasów wojny, katastrofy Königsbergu (Królewca) i Rastenburga (Kętrzyna), sowieckiej nawały, przez komunistyczną Polskę - już odmienioną, gdzie o przeszłości nie mówi się wcale lub mówi się szeptem - aż do czasów współczesnych, w których rozgrywa się nowy uchodźczy dramat.
Spotkanie z Ishbel Szatrawską zarejestrowaliśmy kamerą wideo. Nasza wideo relacja jest już dostępna.
Z D J Ę C I A
F I L M Y