Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zaprasza jutro (8.11), o godzinie 18.00, na spotkanie z cyklu „Bliżej Nauki”. Wykład na temat „Śmierć z kosmosu: o asteroidach mordujących bezbronne ziemskie organizmy” poprowadzi dr Anna Łosiak.
Dr Anna Łosiak to członkini Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego. Geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii, gdzie bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi. Związana z Instytutem Nauk Geologicznych PAN, gdzie zajmowała się badaniami powierzchni Marsa. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Michigan State University oraz Uniwersytetu w Wiedniu. Stypendystka Fulbrighta, Marie Sklodowska-Curie Actions Individual Fellowship i grantów NCN oraz Fundacji dla Nauki Polskiej.
Większość materii kosmicznej, która spada na Ziemię, jest wielkości ziarnka piasku. Jej pojawienie się jest całkowicie dla nas bezpieczne, a niektórzy nawet uważają je za wydarzenia szczęśliwe. Te malutkie pozaziemskie ciałka, wchodząc w atmosferę, rozgrzewają ją i siebie do temperatury świecenia, co my obserwujemy jako spadające gwiazdy.
Niebezpieczeństwo z kosmosu zderzenia większych asteroid z Ziemią niesie ze sobą katastrofalne skutki. Uderzenie asteroidy o średnicy 11 km, do którego doszło 66 mln lat temu, zmieniło życie wszystkich organizmów na naszej planecie. Zdarzenie miało miejsce na obszarze dzisiejszego Meksyku. Asteroida pozostawiła po sobie 180-km krater - Chicxulub. Wszystko w promieniu ponad tysiąca kilometrów zmieniło się w kulę ognia, tereny położone do kilku tysięcy kilometrów zostały zniszczone przez falę szokową, a miejsca położone w dzisiejszej Kanadzie (a nawet w zachodniej Afryce) musiały zmierzyć się z huraganowym wiatrem rzucającym gigantycznymi drzewami jak wykałaczkami. Era dinozaurów dobiegła końca. Ale nawet małe, kilkudziesięciometrowe asteroidy mogą spowodować znaczące szkody w swoim otoczeniu.
Prelegentka opowie o tym, czy można uniknąć zderzenia z asteroidą i jakie jakie będą skutki takie wydarzenia. Czy ziemianie mają już jakiś planetarny plan obrony przed intruzami z Układu Słonecznego?
Zapraszamy! Wstęp w cenie 1 zł.