(fot. mat. pras.)
Starasz się o otrzymanie wymarzonej posady i chciałbyś przekonać rekrutera, że dzięki posiadanym kwalifikacjom świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku? W takim razie zastanów się nad napisaniem listu motywacyjnego, który możesz potraktować jako uzupełnienie swojego CV. Ponadto to właśnie za sprawą tego dokumentu masz także szansę szczegółowo wyjaśnić, czemu zależy Ci na pracy w konkretnej firmie.
• W liście motywacyjnym możesz pochwalić się doświadczeniem zawodowym i tym samym przekonać rekrutera, że jesteś przygotowany do pracy na aplikowanym stanowisku.
• Warto rozważyć napisanie listu motywacyjnego, aby dokładniej zaprezentować zdobyte kompetencje, które okażą się istotne w danym zawodzie.
• Nawet jeśli firma nie prowadzi rekrutacji, możesz wysłać swoje CV - w tym przypadku koniecznie dołącz do niego także list motywacyjny, w którym będziesz mógł wyjaśnić, co Cię skłoniło do ubiegania się o pracę.
Możliwość dokładnego opisania doświadczenia zawodowego
Warto napisać list motywacyjny, gdy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym. Właśnie w tym dokumencie masz szansę dokładnie wymienić swoje obowiązki, które miałeś na poprzednich stanowiskach. W ten sposób możesz przekonać rekrutera, że dzięki dotychczasowemu doświadczeniu szybko odnajdziesz się w nowej pracy. Najlepiej skup się na zadaniach, które będziesz wykonywał także na aplikowanym stanowisku. Należy podkreślić, że
oferty pracy zazwyczaj uwzględniają obowiązki zawodowe potencjalnego kandydata. Warto się zainspirować dostępnymi informacjami, udowadniając, że dzięki zdobytemu doświadczeniu jesteś gotowy na nowe wyzwania.
List motywacyjny pomaga w prezentacji kluczowych kompetencji
CV nie powinno przekraczać jednej strony i najlepiej, gdy zawiera wyłącznie podstawowe informacje na temat danego kandydata. Tymczasem w liście motywacyjnym masz szansę znacznie dokładniej opisać swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Ważne jest przy tym, aby skupić się na umiejętnościach, których oczekuje od Ciebie potencjalny pracodawca. Jeśli na przykład ubiegasz się o pracę programisty, wspomnij w liście motywacyjnym, jakimi technologiami posługiwałeś się w poprzedniej pracy. Jeżeli w wymaganiach w ofercie pracy uwzględniono znajomość języka Python, możesz napisać o konkretnych projektach, które wykonywałeś przy użyciu tej technologii.
Wybierasz się w podróż służbową i zastanawiasz się, na jaki zwrot kosztów możesz liczyć? Wejdź na
kalkulator podróży służbowej i przekonaj się, które wydatki pokryje pracodawca.
Napisz list motywacyjny, gdy firma nie prowadzi rekrutacji
List motywacyjny może być także swoistą przepustką do zdobycia wymarzonej posady, nawet jeśli aktualnie firma nie prowadzi rekrutacji. Wówczas w dokumencie masz szansę przedstawić potencjalnemu rekruterowi, co dokładnie wpływa na chęć podjęcia pracy w danym przedsiębiorstwie. Możesz wspomnieć na przykład o potrzebie rozwijania się w konkretnym obszarze, który jest zgodny z kierunkowym wykształceniem. Pamiętaj, że jeśli firma w danym momencie nie prowadzi rekrutacji, musisz zaznaczyć w liście motywacyjnym, na jakim stanowisku Ci zależy. Możesz podkreślić, że w pracy będziesz mógł wykazać się konkretnymi kompetencjami. Jeśli na przykład ubiegasz się o posadę analityka biznesowego, wspomnij o umiejętności krytycznego myślenia, czy wysoko rozwiniętej komunikatywności. W liście motywacyjnym możesz również nieco więcej napisać na temat celów zawodowych. Warto skupić się chociażby na planach dalszego rozwoju, z uwzględnieniem ukończenia konkretnych kursów i szkoleń.
Jesteś zainteresowany
pracą w Kartuzach? Wyślij CV wraz z listem motywacyjnym do wybranego pracodawcy i rozpocznij karierę w wybranej branży!
Podsumowanie
Skuteczny list motywacyjny może wyróżnić Cię na tle kandydatów i zwiększyć szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Warto zatem rozważyć jego napisanie, szczególnie jeśli w samym CV nie jesteś w stanie dokładnie opisać swoich mocnych stron i motywacji do podjęcia pracy. Postaraj się wykorzystać list motywacyjny do zaprezentowania kluczowych umiejętności czy dotychczasowego doświadczenia zawodowego.