Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:51 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
inf. pras. | 2024-10-31 17:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Przed starostwem uczczono pamięć o polsko-węgierskiej solidarności w 1956 roku

Olsztyn24
Starosta olsztyńki złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową (fot. Monika Nowakowska / Powiat Olsztyński) | Więcej zdjęć »

Tradycją lat ubiegłych Powiat Olsztyński włączył się w organizację regionalnych obchodów kolejnej rocznicy zrywu poparcia mieszkańców i studentów Olsztyna dla walczącego z inwazją sowiecką narodu węgierskiego.

30 października 1956 roku na obecnym Placu Bema (wcześniej im. Armii Czerwonej, później Powstańców Węgierskich) zgromadziło się około 10 tys. studentów ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej i mieszkańców Olsztyna. W geście solidarności z Madziarami przeszli wtedy ulicami miasta, niosąc transparenty. Wiec zakończył się uchwaleniem rezolucji do narodu węgierskiego o suwerenności oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty”.

W 2006 r. na gmachu Starostwa Powiatowego w Olsztynie została zawieszona tablica upamiętniająca tych, którzy przed laty upomnieli się o wolność obu narodów. Dwanaście lat później, w 2018 r., pod tryptykiem znalazła się druga tablica - z tłumaczeniem tekstu na język węgierski. Pamięć o uczestnikach wydarzeń z 1956 r. żyje do dziś. Uczestnicy tegorocznych obchodów uroczystości polsko-węgierskich tradycyjnie już złożyli pod tablicą kwiaty. Wcześniej wzięli udział w premierowej projekcji filmu „Pamięć pozostaje” w reż. Aleksandra Krempecia w kinie Helios.

Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się m.in. Andrzej Abako, starosta olsztyński, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego Węgier z konsulem generalnym Węgier dr. Palem Attilą Illesem na czele, konsul honorowy Litwy Stefan Duk, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i olsztyńska młodzież.
R E K L A M A
Starosta podkreślił wagę pamięci o wydarzeniach, które w 68 lat temu wstrząsnęły Europą.

- To pamięć o Polakach i Węgrach, którzy w zrywach patriotycznych przelewali krew, byśmy dziś mogli żyć w wolnych Ojczyznach - powiedział Andrzej Abako.

- Historia jest naszą nauczycielką. Chcemy przekazywać pamięć o tym, że to, co się działo kiedyś, może zadziać się teraz - powiedział konsul węgierski dr Pal Attila Illes.

Organizatorami obchodów były: Instytut Kultury Węgierskiej im. Franza Liszta w Warszawie, Powiat Olsztyński, Stowarzyszenie Historyczne im. „Grota” Roweckiego w Olsztynie i Związek Piłsudczyków RP.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.