W Lidzbarku Warmińskim odbyła się 13. edycja Festiwal Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur. Wydarzenie to, trwające od 24 do 25 października 2024 roku, zgromadziło samorządowców, ekspertów i przedstawicieli biznesu.
- Tegoroczna edycja Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur była wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, nawiązywania cennych kontaktów i zgłębiania innowacji, które mogą stanowić kluczowy impuls dla dalszego rozwoju regionu - mówi marszałek Marcin Kuchciński.
- Wydarzenie zakończyło się inspirującymi rozmowami i planami na przyszłość, podkreślając, jak ważne jest wsparcie lokalnych inicjatyw oraz rozwój gospodarczy Warmii i Mazur.Tematem przewodnim była promocja gospodarki regionu oraz innowacyjne rozwiązania, które przyciągają inwestorów i wspierają rozwój Warmii i Mazur.
Pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w licznych prelekcjach, dyskusjach oraz warsztatach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin. Kulminacyjnym momentem dnia była uroczysta gala. W jej trakcie poznaliśmy laureatów IV edycji projektu „Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur” oraz zwycięzców 12. edycji konkursu PRO Warmia i Mazury, wyróżniających się wyjątkowym wkładem w rozwój regionu.
Nagrodę główną w kategorii „promocja gospodarcza” otrzymała gmina miejska Lidzbark Warmiński za projekt „Promocja walorów uzdrowiskowych Lidzbarka Warmińskiego”, a wyróżnienie Urząd Miasta Olsztyna za projekt „MICE Olsztyn”. Z kolei nagrodę główną w kategorii „promocja ogólna” otrzymało Ełckie Centrum Kultury za projekt „III Ełckie Spotkania Teatralne Bez Kurtyny”, a wyróżnienie Biblioteka Multimedialna Powiatu Ostródzkiego „Przystań z Kulturą” za projekt „Z wielką dumą promujemy region”, zrealizowany w partnerstwie z Klubem Sportowym Constract.
W trakcie gali rozstrzygnięto także IV edycję prowadzonego przez samorząd województwa projektu „Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur”, którą wręczono Żegludze Ostródzko-Elbląskiej za rejs statkiem po trawie na trasie Elbląg-Buczyniec lub Buczyniec-Elbląg oraz Zamkowi Reszel za Magiczny Reszek Festiwal Świateł. W kategorii „Żagle Warmii i Mazur” wyróżnienia wręczono firmom Agapit, Corab, GlobTree, Kaj z Działdowa, Szynaka-Meble oraz Visus VR.
Ciekawą i nowatorską częścią festiwalu były interaktywne symulacje VR, w tym wirtualne gabinety stomatologiczne oraz symulacje gaszenia pożarów. Dzięki tym technologiom uczestnicy mogli bezpośrednio doświadczyć nowoczesnych rozwiązań, które z sukcesem wspierają rozwój wielu branż i sektora usług na Warmii i Mazurach.
- Oferta województwa warmińsko-mazurskiego, skierowana do inwestorów z kraju i z zagranicy, systematycznie się rozwija. Aby jednak w pełni wykorzystać gospodarczy potencjał regionu, niezbędne jest zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządami a biznesem - zaznaczyła wicemarszałkini Katarzyna Sobiech.
Drugi dzień festiwalu skoncentrował się na praktycznych aspektach innowacyjnych wdrożeń i zrównoważonego rozwoju. W programie znalazły się wizyty studyjne, podczas których uczestnicy mogli odwiedzić m.in. Ciepłownię Przyszłości VEOLIA - modelowy projekt ekologicznych rozwiązań dla miejskiej energetyki. Ta wizyta była inspirującym przykładem na to, jak technologie mogą wspierać zrównoważony rozwój i poprawiać codzienne życie mieszkańców.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2024+” dofinansowanego ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.
Z D J Ę C I A