Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:02 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
AP | 2024-10-23 21:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Historia rodziny Orlińskich opowiedziana w Oranżerii Kultury

Olsztyn24
Zuzanna Orlińska w Oranżerii Kultury | Więcej zdjęć »

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyły się spotkania autorskie i warsztaty z Zuzanną Orlińską - pisarką, malarką i przewodniczką po Starych Powązkach. Wydarzenia miały miejsce pośród malarskiej twórczości Wandy i Bogusława Orlińskich – rodziców artystki.

Wieczorne spotkanie „Ładna historia rodziny Orlińskich” urzekło i wzruszyło serca lidzbarczan. Była to pięknie snuta opowieść o obcowaniu ze sztuką i literaturą od najmłodszych lat, wzrastaniu w domu i rodzinie twórców. Spotkanie poprowadziła Anna Puszcz, prezes Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim.

W literackiej rozmowie Zuzanna przyznała, że pisać zaczęła bardzo wcześnie, kiedy była dzieckiem. Jej rodzice tworzyli ilustracje do książek, a ona w tym czasie z zapałem pisała wymyślone historie. Jakież wielkie było jej zdumienie, kiedy już w szkole średniej zauważyła, że rodzinne środowisko, pełne artyzmu, nie jest udziałem każdego dziecka.

Jedno jest pewne - wykształcenie zdobyte w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni ilustracji na wydziale grafiki sprawia, że artystce równie są ważne w książce słowo i obraz. I te dwie sztuki: literaturę i ilustrację Zuzanna łączy w swojej twórczości.
R E K L A M A
Orlińska napisała kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży, w tym Matka Polka, Ani słowa o Zosi!, Cierpienia Sięciolatka, Stary Noe, Detektywi z klasztornego wzgórza, Biały teatr panny Nehemias, Współczesny bajarz polski. Autorka z sentymentem opowiada o edycji powieści „Pisklak” z okładką wykonaną przez jej mamę. Niemniej ważną pozycją w dorobku twórczym pisarki jest Miasto pamięci - wyjątkowy zapis historii rodzinnych spoczywających tam ludzi - artystów i zasłużonych dla kraju. Ponadto Artystka wykonała ilustracje do „Bajek z natury” Ignacego Krasickiego.

„Z bożej łaski Jadwiga, król” - pod takim właśnie tytułem odbyły się dwa spotkania z Młodzieżą Szkół Podstawowych nr 1 i 4 w Lidzbarku Warmińskim. Zuzanna Orlińska w sposób atrakcyjny i przystępny merytorycznie przedstawiła historyczną postać Jadwigi Andegaweńskiej, która była bohaterką jej książki „Z Bożej łaski Jadwiga, król”. Książka została jedną z lektur zaproponowanych uczestnikom VI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Dodatkowym atrybutem spotkania był fakt, iż odbyło się ono w dzień 640. rocznicy koronacji Jadwigi.

Autorka uwrażliwiła młodych ludzi na trudny los ówczesnych dzieci z rodzin królewskich. Nikt nie zazdrościł Jadwidze losu, który wyrwał ją, jako 11-letnią dziewczynkę, z rodzinnego, węgierskiego dworu i rzucił w obce środowisko mieszkańców wawelskiego zamku, gdzie musiała sobie radzić nie tylko z królewskimi obowiązkami, ale także samotnością potęgowaną przez nieznajomość języka i obyczajów panujących w Polsce.

W krótkich scenkach dramy uczniowie na chwilę stali się władcami z symboliczną koroną na głowie. Szybko okazało się kto służyć będzie wiernie, a kto jest w opozycji, co znakomicie ukazało sytuację Jadwigi, jako królowej na nieznanym sobie dworze.

Poznaliśmy źródła wiedzy historycznej pisarki - okazało się, że bezcenne są ówczesne księgi rachunkowe władców. Na podstawie prowadzonych królewskich wydatków można ustalić wiele faktów: królowa Jadwiga uwielbiała ogórki i miód, król Władysław nie lubił jabłek, a dwórkom do łaźni było potrzeba jednorazowo 300 jaj! Średniowieczne źródła pisane zawierają wiele ciekawostek, które umiejętnie zinterpretowane mogą znakomicie ubarwić treść każdej książki historycznej.

Gratką była możliwość rozszyfrowania tekstu zakodowanego według autentycznego, krzyżackiego szyfru według metody Piotra z Ornety.

Zuzanna Orlińska odniosła się też do innych swoich powieści odpowiadając na liczne pytania uczniów o jej warsztat pisarski oraz ilustratorski. Bliżej przedstawiła trzytomowy cykl wydawniczy „Uczeń sztukmistrza” oraz książkę o problemach nastolatków „Wstydu za grosz”. Pytanie sztandarowe brzmiało: „Ile czasu pisze pani jedną książkę?”

Po spotkaniu z pisarką młodzież na pewno innym okiem spojrzy na publikacje o tematyce historycznej i znajdzie upodobanie w czytaniu o królach, damach i rycerzach nie tylko w sieci, ale także na papierowych stronach książek.

Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych - całe rodziny na festiwalowe spotkania z literaturą i sztuką. Organizowane są one już 5 lat i zawsze goszczą wybitnych przedstawicieli kultury polskiej.

******
Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych „Między bajki włożyć” jest organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW, Miejską Bibliotekę Pedagogiczną Oranżerię Kultury W Lidzbarku Warmińskim. Projekt wspomaga samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Zarząd Powiatu Lidzbarskiego, Gmina Miejska Lidzbark Warmiński oraz Gmina Wiejska Lidzbark Warmiński.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
IV Gala Ekonomii Społecznej Na Warmii i Mazurach
23-10-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.