Za tydzień (30.10) minie druga rocznica wejścia w życie ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o ekonomii społecznej. Ta rocznica to jeden z powodów, dla których samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zorganizował dzisiaj (23.10) Galę Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach.
Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - niepełnosprawnych, seniorów, bezrobotnych.
Zgodnie z ustawą, ekonomia społeczna to działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, świadczenia usług społecznych, realizowana w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego oraz innej działalności o charakterze odpłatnym.
- Ekonomia społeczna to taki rodzaj działalności, w którym najważniejszą rolę odgrywają ludzie - mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Zysk nie jest celem samym w sobie - ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy. Ten rodzaj działalności gospodarczej w Polsce dynamicznie rozwija się od kilku lat i może być realną odpowiedzią na trudności na rynku takie jak bezrobocie, ubóstwo, niski rozwój gospodarczy i słaba dostępność usług społecznych, zwłaszcza na terenach wiejskich i w małych miasteczkach. Stąd nasze zaangażowanie w temat oraz wsparcie finansowe dla wzmocnienia sektora ekonomii społecznej ze środków europejskich. To też ważne wyzwanie dla organizacji pozarządowych działających w regionie.
Oprócz wolontariuszy i przedstawicieli organizacji na galę, którą zorganizowano w auli CEiIK im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie, zostali zaproszeni przedstawiciele miast, gmin, powiatów, szkół, podmiotów ekonomii społecznej, powiatowych urzędów pracy.
Podczas pierwszej części wydarzenia nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie i jednocześnie uhonorowanie laureatów konkursu Ambasador Ekonomii Społecznej na Warmii i Mazurach w pięciu kategoriach:
» Kategoria I: Samorząd przyjazny ekonomii społecznej:Laureat: Gmina Węgorzewo
Wyróżnienie: Gmina Miejska Elbląg
» Kategoria II: Biznes społecznie odpowiedzialny na Warmii i Mazurach:Laureat: Bank Spółdzielczy w Szczytnie
» Kategoria III: Inicjatywa edukacyjna przyjazna ekonomii społecznej:Laureat: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Brzechwy w Giżycku
Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie
» Kategoria IV: Markowy produkt podmiotów ekonomii społecznejLaureat: Kacze Bagno - Miejsce Inicjatyw Pozytywnych, Spółdzielnia Socjalna w Kurzętniku
» Kategoria V: Przedsiębiorstwo społeczne rokuLaureat: Spółdzielnia Socjalna Fajna i Twoja w Węgorzewie
Podczas drugiej części gali wręczono przedsiębiorcom społecznym z Warmii i Mazur certyfikatów promujących ten sektor w Polsce, czyli Znaków Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”. Certyfikat uzyskało pięć nowych podmiotów z regionu:
» Spółdzielnia Socjalna „Cynamonek” z siedzibą w Morągu
» Spółdzielnia Socjalna „Pomocni” z siedzibą w Działdowie
» Bank Żywności z siedzibą w Olsztynie
» Spółdzielnia Socjalna „Smaki” z siedzibą w Olsztynie
» Spółdzielnia socjalna HuManus z siedzibą w Olsztynie
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :