Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza jutro (22.10), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP na wernisaż wystawy „Kłobuk, Smętek i spółka – plener malarski Stodoła Chochół 2024”. Wystawa realizowana jest przez Nadleśnictwo Spychowo z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i stulecia Lasów Państwowych.
Larysa Materne krótko o plenerze „Kłobuk, Smętek i Spółka”:
Odbył się na przełomie czerwca i lipca 2024 r. w Stodole Chochół, w której spotkało się 12 twórców z różnych stron Polski i niezwykle twórcza atmosfera, i powrót do historii Wańkowicza i Smętka.
12 twórców: Danuta Krajewska, Aleksandra Żabińska, Magdalena Bożyk, Larysa Materne, Teresa Ropiak, Beata Smosarska, Julia Burek-Wolska, Małgorzata Lesisz, Julia Nowacja, Zofia Śnieżko, Paulina Adamska i Jacek Gorzawski.
R E K L A M A
Co wyróżnia nasz plener? Twórcy przyjeżdżają z różnych stron Polski i rożnych środowisk twórczych - zwykle zupełnie się nie znają - tak było i w tym roku. Czym to skutkuje? Eksplozją twórczej siły: najlepiej opisują sami uczestnicy. „Dwa słowa - reminiscencje: W różnorodności siła - dzięki temu znalazłam się w Stodole. Dziękuję. Z większością uczestników z osobna pewnie moje ścieżki by się nie skrzyżowały - grupa okazała się być organizmem, w którym odnalazłam poczucie bezpiecznej wolności twórczej i osobistej. Wspaniałe to wszystko działało! Miejsce, okoliczności, sposób zorganizowania, to najlepsze, co mogło mnie tego lata spotkać! (...) Najbardziej cieszę z ostatniego obrazu - spacer, doznanie, szybkie malowanie - bałam się, że nie odważę się na takie, prawdziwie plenerowe malowanie. Udało się! Za cały ten proces - z licznymi „załamkami”, „euforyjkami”, „wdupiemaniami” - serdecznie Wam wszystkim dziękuję! Czuję się lżejsza”