Studencka pieśń hymniczna „Gaudeamus igitur” po raz jedenasty zabrzmiała dzisiaj (19.10) w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. W ten sposób, jak na prawdziwym uniwersytecie, zainaugurowano rok akademicki 2024/2025 w Olsztyńskiej Akademii Dzieci (OAD). W tym roku na zajęcia w OAD uczęszczać będzie pięćdziesięcioro młodych „studentów” w wieku od 6 do 12 lat. Część z nich wystąpi również w roli wykładowców.
- Polska Akademia Dzieci, w ramach której działa także nasza akademia, pozwala nie tylko poszerzać wiedzę młodych ludzi, ale dzieci mogą również zaprezentować swoje zainteresowania nie tylko z zakresu astronomii czy kosmosu, ale także sportu, przyrody, muzyki szerszemu gronu swoich rówieśników, ich rodziców czy dziadków - mówi Joanna Widzińska, koordynatorka OAD.
- Innymi słowy - w ramach akademii dzieci uczą dzieci. Same też się zgłaszają, by wystąpić w roli wykładowców, same wybierają tematy swoich wykładów.AOD wspierają „prawdziwi” naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (IRZiBŻ) w Olsztynie. Podczas każdego spotkania członków akademii naukowcy z IRZiBŻ wygłaszają wykład lub prowadzą warsztaty dla dzieci.
W tym roku zaplanowano cztery spotkania OAD: 19 października, 14 grudnia, 15 lutego i 5 kwietnia.
W programie dzisiejszego „zjazdu” znalazły się dwa wykłady przeprowadzone przez dzieci:
» „Kosmos. To o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)” wygłoszony przez Michała Śmilgiewicza,
» „Warmia śladami Kopernika”, który wygłosiła Hanna Góralczyk.
„Studenci” i towarzyszący im dorośli mogli też wysłuchać wykładu dra hab. inż. Radosława Kowalskiego z IRZiBŻ PAN zatytułowanego „Woda jako źródło życia i zdrowia”.
Po wykładach organizatorzy akademii zaprosili na słodki poczęstunek, a potem na seans filmowy „Dinozaury - historia przetrwania”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y