Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:53 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2024-10-17 17:56 | Rozmiar tekstu: A A A

GUS podał nowe dane na temat demografii w województwie

Olsztyn24
Pod miastami rozwija się budownictwo jednorodzinne

Jak wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Olsztynie, pod koniec czerwca tego roku województwo warmińsko-mazurskie miało 1 milion 353 tysięcy mieszkańców, czyli o prawie 5 tysięcy mniej niż na koniec 2023 roku. Spośród powiatów na plus wyszedł tylko powiat olsztyński.

Stało się tak przede wszystkim dzięki wzrostowi liczby mieszkańców gmin bezpośrednio sąsiadujących z Olsztynem. Największe przyrosty zanotowały gminy Stawiguda oraz Dywity, zwiększyła się też liczba mieszkańców wiejskich terenów gminy Barczewo.

- Gminy są przygotowane do tego, by tworzyć dobre warunki dla inwestorów. To powoduje powstanie miejsc pracy, a wtedy deweloperzy widzą potencjał poszczególnych gmin, żeby budować mieszkania i dają możliwość zakupu mieszkań taniej niż w Olsztynie - komentował niedawno te dane starosta Andrzej Abako na antenie Radia Olsztyn.

Potwierdzają one zauważalny już od lat trend zmian w rozmieszczeniu przestrzennym ludności w regionie, które są głównie efektem przemieszczeń z miast na otaczające je obszary wiejskie.
R E K L A M A
Jak wynika z informacji zawartych w opracowaniu „Sytuacja demograficzna województwa warmińsko-mazurskiego w 2023 r.” w latach 2000-2023 tylko w 21 spośród 116 gmin regionu liczba ludności się zwiększyła. W grupie tej były m.in. gminy położone w pobliżu Olsztyna i innych miast województwa. Wśród 13 jednostek administracyjnych o przyroście ludności większym niż 10% znalazło się sześć gmin powiatu olsztyńskiego - Stawiguda, Dywity, Jonkowo, Gietrzwałd, Purda i Barczewo, dwie gminy wiejskie powiatu elbląskiego - Elbląg i Milejewo, miasto Lubawa oraz cztery gminy wiejskie zlokalizowane obok miast o tej samej nazwie - Szczytno, Ełk, Iława i Giżycko.

W 95 gminach regionu liczba ludności zmniejszyła się. Gminy o charakterze depopulacyjnym zlokalizowane były głównie w północnej części województwa. Spadek liczby mieszkańców dotyczył również wszystkich gmin powiatu lidzbarskiego, nidzickiego, oleckiego i piskiego, a także miast na prawach powiatu - Olsztyna i Elbląga. Ubytek ludności wyższy niż 10% odnotowano w 60 gminach.

W 2023 r. w wyniku ruchów migracyjnych w 20 powiatach województwa warmińsko-mazurskiego saldo migracji wewnętrznych i zagranicznych przyjęło wartości ujemne. Najniższy współczynnik migracji na 1000 ludności, a tym samym największe wyludnienie spowodowane migracjami, odnotowano w powiatach braniewskim, kętrzyńskim i gołdapskim. Dodatnie saldo wystąpiło tylko w powiecie olsztyńskim.

1 stycznia tego roku w powiecie olsztyńskim mieszkało 129,9 tys. osób. Więcej, o niecałe czterdzieści tysięcy liczy sobie stolica regionu Olsztyn, w którym mieszka 167,3 tys. osób. Trzecie miejsce pod względem liczby ludności zajmuje miasto (powiat grodzki) Elbląg - 112,9 tys., czwarte powiat ostródzki - 99,1 tys. i piąte iławski - 89,9 tys. mieszkańców.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.