Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:07 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
AS/LH | 2024-10-14 17:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Czy firmy mogą sprzedawać energię z fotowoltaiki?

Olsztyn24
(fot.: materiały prasowe)

Z roku na rok fotowoltaika staje się coraz popularniejszym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną nie tylko wśród gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorstw. Te drugie mogą przy tym nie tylko optymalizować koszty, ale i zapewnić sobie dodatkowe źródło dochodów, jakim może się stać sprzedaż nadwyżek prądu. Czy jednak każda firma może sprzedawać energię z fotowoltaiki? Zobacz, co na ten temat mówią przepisy, jakie masz możliwości działania i jakie wyzwania są związane z takim przedsięwzięciem!

Fotowoltaika jako źródło dochodu dla firm - co mówi prawo?

Polskie prawodawstwo dokładnie reguluje sprzedaż energii z fotowoltaiki. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii oraz jej nowelizacjami prawo do sprzedaży energii pochodzącej z fotowoltaiki ma każdy przedmiot, który jest podłączony do sieci energetycznej. Mogą to być zarówno osoby fizyczne, czyli właściciele domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorstwa. Sprzedaż energii z fotowoltaiki nie dotyczy właściwie wyłącznie samodzielnych i samowystarczalnych instalacji typu off-grid.

Trzeba jednak pamiętać, że sprzedaż wyprodukowanej energii wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów formalnych. Te będą różnić się ze względu na wielkość instalacji, a także cel produkcji - na własne potrzeby czy też jako główne pole swojej działalności.

Sprzedaż energii z fotowoltaiki - jakie masz możliwości?

Przedsiębiorstwa mają kilka opcji, jeśli chodzi o sprzedaż energii elektrycznej wyprodukowanej z fotowoltaiki. Ze względu na wielkość instalacji, mogą to robić na kilka sposobów:
R E K L A M A
instalacje o mocy nieprzekraczającej 50 kW - w takim przypadku firma może rozliczać się z siecią energetyczną na zasadach obowiązujących także gospodarstwa domowe. Staje się więc prosumentem, który sprzedaje nadwyżki prądu na zasadach net-meteringu (fotowoltaika uruchomiona przed 1 kwietnia 2022 r.) lub net-billingu (instalacje założone po 1 kwietnia 2022 r.). Trzeba przy tym pamiętać, że jest to możliwe tylko wtedy, jeśli twoja podstawowa działalność nie dotyczy sprzedaży energii i chcesz jedynie zoptymalizować koszty instalacji. Taki system rozliczeń jest stosunkowo przejrzysty i łatwy do prowadzenia bez wysiłku - tym zajmuje się przedsiębiorstwo energetyczne. Jeśli jednak masz większe nadwyżki energii i chcesz na nich więcej zarobić, skorzystaj z jednej z innych opcji sprzedażowych: umów PPA, sprzedaży prądu sprzedawcy zobowiązanemu lub aukcji OZE;

instalacje o mocy od 50 kW do 1 MW - jeśli twoja firma posiada instalację o wielkości mieszczącej się w tym zakresie, nie możesz rozliczać się jako prosument. Prawo zobowiązuje cię do skorzystania z jednej z wcześniej wymienionych form: umowy PPA, aukcji OZE lub sprzedaży energii sprzedawcy zobowiązanemu;

instalacje większe niż 1 MW - w tym przypadku istnieje możliwość sprzedaży energii w ramach umowy PPA lub na aukcjach OZE. Należy przy tym pamiętać, że właścicieli tak dużych instalacji, dla których sprzedaż energii jest głównym źródłem zarobku, obowiązuje wcześniejsze uzyskanie koncesji wystawionej przez Urząd Regulacji Energetyki. Jej przyznanie jest uzależnione od sytuacji finansowej twojej firmy, a ona sama spełnia wszystkie warunki techniczne do prowadzenia tego typu działalności.

O ile sprzedaż energii jako prosument jest nieskomplikowana i praktycznie „bezobsługowa”, o tyle wybór jednej z pozostałych form sprzedaży, wymaga głębszego zastanowienia. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.

System aukcyjny, umowy PPA lub sprzedaż energii sprzedawcy zobowiązanemu - która opcja jest najkorzystniejsza?

Każda z przedstawionych opcji ma zalety, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Które z nich sprawdzą się najlepiej w Twojej firmie?

Zacznijmy od sprzedaży na podstawie umów PPA, czyli Power Purchase Agreement. Mówiąc krótko, umowy te opierają się na zasadach wolnorynkowych - dwie strony mogą dowolnie ustalić zakres umowy, czas jej obowiązywania, a także stawki cenowe. Na jej podstawie umowę będziesz dostarczać nie do zakładu energetycznego, a prosto do swojego odbiorcy. Może to być zarówno dystrybutor energii, jak i inne przedsiębiorstwo, które poszukuje alternatywnego źródła tańszego prądu. Co ciekawe, nie musisz dysponować infrastrukturą, aby przesyłać prąd do swojego kontrahenta. Choć zdarza się, że wytwórca prądu z fotowoltaiki jest bezpośrednio połączony z siecią energetyczną odbiorcy, to popularne jest również przesyłanie prądu za pomocą już istniejącej infrastruktury lub poprzez pośrednika.

Dla osób, które wolą być może mniej korzystne, ale za to pewne i długoterminowe rozwiązania, dogodniejsze mogą okazać się aukcje OZE prowadzone pod nadzorem Urzędu Regulacji Energetyki. Trzeba mieć jednak na względzie, że jest to system wysoce konkurencyjny. Do aukcji OZE przystępują różni producenci energii, a kontrakt otrzymuje ten, który przedstawi najbardziej atrakcyjną ofertę. W zamian za to otrzymuje od URE gwarancję utrzymania stawki przez 15 lat, co chroni go przed wahaniami cen energii i zapewnia solidne źródło zbytu.

Równie stabilnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw jest sprzedaż energii z fotowoltaiki sprzedawcy zaufanemu. To podmiot, który ma obowiązek kupować od ciebie energię przez 15 lat, pod warunkiem składania kwartalnych raportów z produkcji prądu. Co ważne, taki wariant sprzedażowy pozwala dywersyfikować źródła dochodu, a dzięki temu i zwiększać swoje zyski i zapewnić firmie bezpieczeństwo. Sprzedaż energii sprzedawcy zaufanemu nie wyklucza bowiem sprzedaży w innych formach.

Sprzedaż energii z fotowoltaiki - twoje szanse na rozwój

Dzięki sprzedaży energii z fotowoltaiki możesz znacząco zredukować swoje koszty operacyjne, co w dłuższej perspektywie przełoży się na zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku. Oczywiście nie można pomijać również niezależności od zewnętrznych dostawców oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany na rynku energii oraz coraz częstsze postrzeganie ekologicznego podejścia jako obowiązku nowoczesnych przedsiębiorców, fotowoltaikę należy postrzegać nie tylko jako dodatkowe źródło dochodu, ale też perspektywę rozwoju firmy. To element, który w dobie ciągle rosnącej konkurencji pozwoli zyskać niezbędną przewagę.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.