Punkt mediatorów w SO w Olsztynie (fot. archiw. SO)
Od 14 do 18 października w całej Polsce obchodzony jest Tydzień Mediacji. Z tej okazji wszystkich zainteresowanych zapraszamy na dyżury mediatorów organizowane w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.
W związku z przypadającym na dzień 17 października 2024 r. Międzynarodowym Dniem Mediacji oraz Tygodniem Mediacji w dniach od 14 do 18 października 2024 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zostały zaplanowane wydarzenia, w tym konferencja, których celem jest budowanie w społeczeństwie wizerunku mediacji, jako skutecznego, taniego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.
Dyżury mediatorów
Z tej okazji profesjonalni mediatorzy będą pełnili dyżury w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Punkt dyżuru mediatorów jest usytuowany naprzeciwko szatni, w holu na parterze budynku sądu. Mediatorzy przybliżą wszystkim zainteresowanym istotę mediacji oraz jej zalety. W trakcie spotkania z dyżurującym mediatorem będzie można także uzyskać bezpłatną konsultację w zakresie szukania rozwiązania konkretnego problemu w drodze mediacji.
Godziny dyżurów mediatorów przedstawiają się następująco: 16 października w godz. 10-11, 17 października w godz. 9-14; 18 października w godz. 10-11.
Konferencja mediacyjna
Ale to nie koniec wydarzeń w ramach Tygodnia Mediacji. W dniu 17 października 2024 r. w godz. 11.30-14.45 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbędzie się konferencja pt. „Lepsza mediacja niż sąd”. Celem konferencji będzie promowanie mediacji jako skutecznej metody rozwiazywania sporów, zwiększenie świadomości na temat jej zalet oraz omówienie praktycznych aspektów stosowania mediacji w postępowaniach sądowych i przedsądowych.
Wydarzenie poprowadzi sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Magdalena Wygonowska - koordynator ds. mediacji w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W spotkaniu przewidziany jest udział sędziów, mediatorów, prawników oraz przedstawicieli oświaty i lokalnego samorządu zainteresowanych tematyką mediacji.
Co daje mediacja?
Mediacja to alternatywna metoda rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji. Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związanego z koniecznością udziału w postępowaniu sądowym. Poza tym proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany, gdzie uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i niewielkim kosztem, a także - co jest równie ważne - w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony, bez poczucia porażki. Natomiast w przypadku wydania orzeczenia sądowego rozstrzygnięcie sporu nie zawsze kończy konflikt.