W środowy (9.10) wieczór, w mieszczącej się w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pojawili się laureaci V Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Królewiec w czasach Kanta. Architektura miejska - przemiany w czasie i przestrzeni”. Spotkaniu w galerii towarzyszyło ogłoszenie wyników biennale, nagrodzenie laureatów oraz pokonkursowa wystawa najlepszych prac nadesłanych na konkurs.
Ogólnopolskie Biennale Malarstwa to autorski pomysł prof. Wioletty Jaskólskiej, obecnej dyrektorki Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Pomysł na biennale zrodził się dziesięć lat temu, gdy Wioletta Jaskólska kierowała Ośrodkiem Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. Pierwsze trzy edycje biennale i wystawy pokonkursowe organizowane były właśnie w Bisztynku. Gdy pani profesor została dyrektorką olsztyńskiego CEiIK-u, biennale pod swoje skrzydła wzięła ta instytucja, pozyskując do współpracy Wydział Sztuki UWM. W tym roku wydarzenie patronatem objął Marcin Kuchciński - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, którego w Starej Kotłowni reprezentowała członkini zarządu województwa Maria Bąkowska.
Wyniku konkursu przedstawiła uczestnikom wernisażu inicjatorka biennale - Wioletta Jaskólska. Nagrody i wyróżnienia wręczali m.in.: Maria Bąkowska, dziekan Wydziału Sztuki UWM prof. Jan Połowianiuk, Wioletta Jaskólska oraz sponsorzy wydarzenia.
Grand Prix IV Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa zdobyła częstochowianka
Justyna Warwas za prace „Multiverse III” i „Multiverse IV”. Fundatorem nagrody był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
I Nagroda, ufundowana przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, przypadła mieszkance Krakowa
Agacie Pałach-Bożek. Jury wskazało do nagrody jej prace zatytułowane „Urbanistyka III” i „Zaułek”.
II Nagrodę, ufundowaną przez spółkę D.DOM, zdobył
Jakub Elwertowski z Bydgoszczy za prace „Bydgoszcz” i „Pejzaż morski - radiolatarnia”.
III Nagrodę, ufundowaną przez dziekana Wydziału Sztuki UWM, jurorzy przyznali
Kindze Wnuk-Moskalskiej z Warszawy za prace „Ponad czasem” i „Praeteritum”.
Jurorzy biennale przyznali również dwa wyróżnienia oraz cztery wyróżnienia honorowe. Wyróżnienia przypadły:
Marcie Krynickiej-Orzech i
Julicie Wiench.
Wyróżnienia honorowe trafiły do rąk:
Grety Grabowskiej,
Ewy Hoppe-Nowickiej,
Katarzyny Żugaj i
Anny Kamyckiej.
Więcej o wydarzeniu w Starej Kotłowni w naszej wideo relacji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :