Miejski Szpital Zespolony przy Al. Wojska Polskiego 30
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Charakteryzuje się uporczywym świądem, suchością skóry oraz nawracającymi stanami zapalnymi. Życie z AZS jest wyzwaniem, ale dzięki odpowiedniej edukacji i wsparciu można znacząco poprawić jakość życia. Właśnie dlatego powstaje Olsztyńska Szkoła Atopii organizowana przez Klinikę Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciową i Immunologii Klinicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym dla Dzieci.
Olsztyńska Szkoła Atopii to inicjatywa, która ma na celu edukację i wsparcie rodziców dzieci zmagających się z Atopowym Zapaleniem Skóry oraz dorosłych chorych na AZS. Bezpłatne zajęcia będą odbywać się raz na kwartał i będą prowadzone przez doświadczonych dermatologów, alergologa, dietetyka, psychologa oraz specjalistów w dziedzinie pielęgnacji skóry w formie wykładów i warsztatów.
Dzięki spotkaniom zostanie również utworzona grupa wsparcia, gdzie pacjenci i ich bliscy będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, uzyskać wsparcie emocjonalne oraz wymienić się praktykami i poradami. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie są najnowsze metody leczenia oraz jak radzić sobie z codziennymi wyzwaniami związanymi z AZS.
Zapisy na zajęcia Olsztyńskiej Szkoły Atopii są bardzo proste. Należy wysłać maila ze zgłoszeniem na adres: szkolaatopii@szpital.olsztyn.pl
Można również odwiedzić szpital miejski w Olsztynie przy ul. Wojska Polskiego 30 i zapisać się w recepcji Poradni Dermatologicznej Dziecięcej. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zajęcia będą odbywać się w sali seminaryjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego przy al. Wojska Polskiego 30 w następujących terminach: 19.10.2024, 14.12.2024 lub 11.01. 2025, 1.03.2025, 17.05.2025.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 października 2024 w godz. 9:00 - 12:00 (sala seminaryjna przy Al. Wojska Polskiego 30 w Olsztynie).
Plan zajęć:1. Pielęgnacja skóry: Praktyczne aspekty stosowania emolientów - dr n. med. Marta Kasprowicz-Furmańczyk (specjalista dermatolog, wenerolog)
2. Alergologia: Diagnostyka alergologiczna u pacjentów atopowych - lek. Mariola Niedźwiedzka (pediatra, specjalista alergolog)
3. Dieta: Postępowanie dietetyczne w chorobach atopowych - mgr Marta Maciejewska (dietetyk)
4. Dermatologia: Czym jest AZS? - dr n. med. Natalia Zdanowska (specjalista dermatolog, wenerolog, alergolog)
5. Psychologia: Jak żyć z chorobą przewlekłą? - mgr Ewa Koziatek-Maślanka (psycholog)
6. Czym są emolienty plus? - Anna Przednikowska (przedstawiciel medyczny).