Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:01 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Technika
AS/Mas. | 2024-10-07 13:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Najczęstsze awarie suwnic i jak im zapobiec?

Olsztyn24
(fot. mat. pras.)

Suwnice, jako podstawowa maszyna zaliczana do urządzeń transportu bliskiego odpowiada za transportowanie ciężkich materiałów zarówno w pionie, jak i poziomie. Jak to bywa, wskutek lat eksploatacji nie da się uniknąć awarii i usterek, które hamują postęp prac. Jakie awarie suwnic zaliczamy do tych najczęstszych i jak im zapobiegać?

Awaria sterowników i komponentów elektronicznych

Zacznijmy od najbardziej kłopotliwego typu awarii suwnic, jakim bez wątpienia jest usterka komponentów elektronicznych odpowiedzialnych za sterowanie całym urządzeniem. Tutaj niestety nie ma jednego rozwiązania - awarii mógł ulec zarówno panel sterowania, któryś z przewodów odpowiadający za przepływ mocy, czujnik lub każdy inny komponent zaliczany do grupy komponentów elektronicznych.

O problemie natury technicznej dowiemy się bardzo szybko - urządzenie prawdopodobnie w ogóle się nie uruchomi, lub już od pierwszej chwili zacznie działań niezgodnie z naszymi oczekiwaniami. W tym przypadku rozwiązanie może być tylko jedno - kontakt ze specjalistami, których znajdziemy pod adresem naprawa-automatyki.pl.

Wprawdzie istnieją pewne zasady, które znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo takich usterek - odpowiednie zabezpieczenie przewodów, przeprowadzanie regularnych testów kontroli sterowania, a także cykliczny przegląd urządzenia. Więcej o usterkach związanych z elektroniką suwnic znajdziemy pod adresem https://naprawa-automatyki.pl/naprawa-elektroniki-maszyn-budowlanych/.
R E K L A M A

Poważne uszkodzenie łańcuchów suwnicy

Kolejny przykład często występującej usterki? Uszkodzenie łańcucha, który po miesiącach użytkowania najzwyczajniej się zużył. W zależności od modelu suwnicy taki sam problem może powstać w przypadku lin odpowiedzialnych za przenoszenie ciężaru z miejsca na miejsce. Niestety tego typu usterki mogą być tragiczne w skutkach - chwila nieuwagi w momencie awarii może skutkować bardzo poważnymi wypadkami, dlatego już w momencie podejrzenia o niedostatecznym stanie łańcuchów lub lin, natychmiast należy zareagować i wymienić komponent.

Szybkie reagowanie oczywiście nie zwalnia nas z obowiązku regularnej konserwacji tego komponentu. Codzienna inspekcja jakości, częste smarowanie i testy wytrzymałości wpłyną na wyraźne przedłużenie żywotności tej jakże kluczowej części każdej suwnicy.

Utrata mocy związana ze zbytnim przeciążeniem suwnicy

Suwnice wykorzystywane są powszechnie w branży produkcyjnej, przemyśle, transporcie i w sektorze magazynowym. Nie dziwne więc, że sprzęt ten, ze względu na swój potencjał i szerokie zastosowanie, niejednokrotnie wykorzystywany jest niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, a przede wszystkim niezgodnie w stosunku do parametrów technicznych. Mowa tu przede wszystkim o zbytnim przeciążaniu suwnicy materiałami o zbyt wysokiej wadze.

Na efekty takiego działania nie będziemy długo czekać. Uszkodzenie kluczowych komponentów, zmniejszenie mocy lub całkowity brak zasilania. To najczęściej spotykane skutki braku przestrzegania wytycznych związanych z rekomendowanym obciążeniem. Każda suwnica zaprojektowana została z myślą o konkretnych obciążeniach. Informacje o tym znajdziemy na karcie produktu lub bezpośrednio na stronie producenta. Jeśli suwnica nie spełnia naszych oczekiwań w zakresie maksymalnego obciążenia, prawdopodobnie na etapie zakupu podjęliśmy niewłaściwą decyzję. Nadwyrężanie sprzętu doprowadzi jednak do całkowitego zniszczenia suwnicy, a co za tym idzie, jeszcze większych strat finansowych.

Nadmierna eksploatacja maszyny wskutek niedostatecznej konserwacji

Suwnica to urządzenie równie niezawodne, co skomplikowane, a oznacza to, że ulec awarii może praktycznie każdy element. Bądźmy jednak szczerzy - najczęstszy rodzaj awarii to ten, który mogliśmy ominąć, inwestując w niedrogi, ale jakże przydatny regularny, okresowy przegląd. Zarówno przegląd komponentów mechanicznych, jak i tych elektronicznych będzie pierwszą formą diagnozy potencjalnych problemów. W przypadku jakichkolwiek niedociągnięć już na etapie takiego serwisu specjaliści dokonają wszelkich niezbędnych poprawek i regulacji.

Dzięki temu nasza suwnica - sprzęt kosztowny i cenny dla każdego przedsiębiorstwa, będzie służył nam jeszcze przez długie lata bez ryzyka wystąpienia poważnych awarii.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.