Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:26 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
inf. pras. | 2024-10-06 18:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Symboliczna data rozpoczęcia szkolenia podstawowego terytorialsów

Olsztyn24
Szkolenie w Braniewie rozpoczęło ok. 120 osób (fot. archiw. 4. WMBOT) | Więcej zdjęć »

Około 120 osób przekroczyło w piątek i sobotę (4-5.10) bramę jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie. Połowa z nich stawiła się na szkolenie podstawowe, które zakończy się przysięgą wojskową. Kolejnych 60 kandydatów, ale już z doświadczeniem wojskowym, rozpoczęło 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Kandydaci obu szkoleń zasilą szeregi podległych 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej batalionów w Olsztynie, Morągu, Giżycku, Ełku i Braniewie.

4 października to szczególny dzień dla żołnierzy 4WMBOT. Cztery lata temu jednostka otrzymała swój sztandar, który jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na ten sztandar już 19 października nowi żołnierze 4 Brygady OT złożą uroczyście przysięgę wojskową. Nim jednak to się stanie, muszą odbyć 16-dniowe intensywne szkolenie podstawowe.

Pierwszy dzień to jednak przede wszystkim formalności - wypełnianie dokumentów, liczne szkolenia, badanie lekarskie, spotkanie z psychologiem i - na zakończenie - sprawdzian z wychowania fizycznego, którego zadaniem jest sprawdzenie sprawności fizycznej ochotników do służby. Kolejne dni nie będą już tak statyczne. Większość dnia żołnierze spędzą „w polu” i na strzelnicy, gdzie przede wszystkim nauczą się wojskowych podstaw, aby móc je potem dalej rozwijać. Przez co najmniej 3 lata, tyle bowiem trwa pełna formacja terytorialsa.

Na październikowe szkolenie zgłosiły się głównie osoby ustabilizowane zawodowo (uczniowie i studenci chętniej wybierają na szkolenia miesiące letnie i ferie zimowe). Ale wśród rekrutów są też ludzie młodzi. Jednym z nich jest niespełna 19-letni Piotr Woźniak - pływak długodystansowy rywalizujący w pływaniu na wodach otwartych - wicemistrz świata juniorów, mistrz Europy juniorów i reprezentant Polski podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Pan Piotr nie znalazł się na szkoleniu przypadkowo, a wojsko nie jest mu obce: jego bliscy również służą w Wojsku Polskim.
R E K L A M A
- Służbę w WOT można pogodzić z uprawianiem sportu, taką służbę polecali mi inni sportowcy - mówi olimpijczyk i nowy żołnierz. - Nie wykluczam też, że gdy skończę karierę, to skupię się na wojsku i może zostanę żołnierzem zawodowym.

Warto podkreślić, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej daje możliwość połączenia jej z pracą zawodową, życiem rodzinnym, z realizowanymi pasjami i hobby. Żołnierz WOT odbywa rocznie 11 szkoleń weekendowych i jedno 14-dniowe szkolenie zintegrowane. W pozostałe dni jest w gotowości. Ta gotowość jest bardzo ważna. Pokazała to ostatnia powódź w południowo-zachodniej Polsce, kiedy żołnierze WOT z całego kraju ruszyli pomagać poszkodowanym przez żywioł. Czy nowi kandydaci są na to gotowi?

- Jest dla mnie oczywistym, że jeżeli podjęłam decyzję, żeby wstąpić w szeregi WOT, to jestem zdecydowana na to, żeby nieść pomoc innym - z całą stanowczością stwierdza ochotniczka Magdalena z Olsztyna.

Jej droga do zostania żołnierzem była dość długa - decyzja nie została podjęta pod wpływem impulsu.

- Nosiłam się z tym zamiarem około pół roku, namawiali mnie też do tego znajomi. Jestem osobą aktywną, mówiono mi, że służba w WOT to bardzo ciekawa przygoda, możliwość sprawdzenia się, poznania nowych, ciekawych ludzi i nawiązania nowych przyjaźni - mówi nowy żołnierz.

Szkolenie podstawowe i wyrównawcze to jedynie wstęp do dalszego rozwoju żołnierzy. Pełny cykl przygotowania żołnierza WOT trwa bowiem 3 lata i obejmuje trzy etapy: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. W tym czasie żołnierze raz w miesiącu szkolą się na tzw. rotacjach, zaś każdy rok kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.

Październikowe szkolenie podstawowe jest przedostatnim takim szkoleniem realizowanym w 4WMBOT. Kolejne rozpocznie się 15 listopada i potrwa do 30 listopada. Wystarczy skontaktować się z rekrutrem - https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/. Wniosek o powołanie można złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.

Na Warmii i Mazurach służy około 3,5 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.