Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne od 4 do 10 października obchodzi Międzynarodowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, by celebrować osiągnięcia ludzkości w odkrywaniu kosmosu i marzyć o przyszłości pełnej międzygwiezdnych podróży. Pierwszym wydarzeniem w ramach tych obchodów było otwarcie wystawy prac Rafał Szulca, które miało miejsce wczoraj (4.10) w holu głównym planetarium.
Rafał Szulc o swoich pracach:Urodziłem się w miejscowości Pikus, gdzie mieszkam i tworzę. Czuję się silnie związany z tym miejscem, z którego czerpię najwięcej inspiracji. Uważam, że prawda jest zawsze najbliżej nas.Moją główną inspiracją i bodźcem, który mnie popchnął do działań artystycznych jest twórczość Zdzisława Beksińskiego. Świat, a może nie świat, który przedstawia na swoich obrazach, zawładnął mną. Elementy, z których powstają moje prace, wynajduję właśnie w najbliższym otoczeniu. Wykonuję swoje prace używając w głównej mierze tradycyjnych technik kowalskich. Wykorzystuję części maszyn, urządzeń, które zostały już zapomniane i porzucone. Uważam, że niosą one historię, którą warto opowiedzieć ponownie.
Artysta regularnie współpracuje z okolicznymi ośrodkami kultury. W 2022 r. zrealizował pomnik triathlonisty, który stanął w Suszu. Uczestniczył w plenerach rzeźbiarskich oraz wystawach zbiorowych. Współtworzył projekt „Pływające rzeźby”. Był to happening, który składał się z filmu, muzyki na żywo i pokazu rzeźb pływających po jeziorze.
Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Również w 2022 r. został laureatem nagrody „Talent Roku” przyznawanej przez Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie. Zajął także I miejsce w Przeglądzie Sztuki Powszechnej województwa warmińsko-mazurskiego, organizowanym przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Z D J Ę C I A