Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:46 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
inf. pras. | 2024-10-02 13:12 | Rozmiar tekstu: A A A

UWM zainaugurował 26. rok akademicki w swojej historii

Olsztyn24
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w UWM w Olsztynie (fot. archiw. UWM) | Więcej zdjęć »

Po raz 26. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie uroczyście zainaugurował wczoraj (1.10) rok akademicki. Prof. Jerzy Przyborowski w swoim przemówieniu nawiązał m.in. do postaci Immanuela Kanta. Zwracając się do studentów, życzył im, aby pamiętali o słowach myśliciela z Królewca i traktowali człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu.

Witając gości zebranych w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM, prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przypomniał, że inauguracja nowego roku akademickiego wiąże się z ogromną radością.

- Początek października, zgodnie z wielowiekową tradycją, jest czasem świętowania i satysfakcji z tego, że możemy kolejny rok podążać drogą poznawania prawdy o świecie, naturze zjawisk i różnorakich zależności, prowadzić badania naukowe, dzięki którym z jednej strony poszerzana jest wiedza, z drugiej zaś strony - w duchu odpowiedzialności za prowadzoną działalność naukową - mamy sprawiać, że otaczający nas świat będzie lepszy, bardziej przyjazny dla ludzi i wszystkiego, co nas otacza, a przede wszystkim będzie bezpieczny. Na pierwszy plan wysuwa się jeszcze jeden powód do świętowania, a jest nim możliwość kształcenia studentek i studentów, doktorantów i doktorantek - zarówno tych, którzy kontynuują naukę, jak i tych - a może przede wszystkim tych - którzy na tę ścieżkę właśnie wstępują. Jest to wyjątkowe święto całej naszej społeczności - zaznaczył prof. Jerzy Przyborowski.

Zwracając się do osób, które rozpoczynają kształcenie na olsztyńskim Uniwersytecie, rektor UWM przywołał kilka sentencji pochodzących z pism Kanta. „Rzeczą zmysłów jest oglądać, rzeczą intelektu - myśleć” - cytował rektor, uzupełniając to jeszcze inną myślą filozofa z Królewca: „Zawsze masz traktować człowieka jako cel sam w sobie, a nie tylko środek do celu”.
R E K L A M A
- Wszystkie te myśli nawiązują pośrednio do stów przysięgi, którą za chwilę złożycie, nim staniecie się studentkami i studentami naszego Uniwersytetu - mówił rektor do żaków.

Uroczystość w Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się od symbolicznego gestu prof. Jerzego Przyborowskiego, który założył łańcuchy rektorskie swoim najbliższym współpracownikom. Przez najbliższe cztery lata funkcję prorektorów będą pełnić: dr hab. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM - prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej, dr hab. Sławomir Przybyliński, prof. UWM - prorektor ds. studenckich, prof. dr hab. Jakub Sawicki - prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, dr hab. n. med. Magdalena Krajewska-Włodarczyk, prof. UWM - prorektor ds. Collegium Medicum oraz dr hab. Paweł Wysocki, prof. UWM - prorektor ds. kształcenia.

Podczas tegorocznej inauguracji specjalny wykład pt. „Kant. Albertyna... Olsztyn” wygłosił prof. Norbert Kasparek, historyk z Wydziału Humanistycznego. Myśliciela z Królewca przedstawił jako człowieka wiernego swoim przekonaniom, dbającego w równym stopniu o zdrowie, jak i własny rozwój.

- Kant był surowy dla siebie i bezwzględnie przestrzegał głoszonych zasad moralnych. Żył tak, jak nauczał. Nigdy nie kłamał, a u spotykanych osób cenił szczególnie uczciwość i rozsądek - zaznaczył prof. Kasparek.

Historyk budował swoją opowieść o Kancie, odwołując się także do innej postaci ważnej dla regionu współczesnych Warmii i Mazur.

- Miejsca, w których powstały dwie naukowe, intelektualne, nowożytne rewolucje, dzielą 72 kilometry i dwa stulecia. I Kant, i Kopernik patrzyli jednak w to samo niebo. Dla fromborskiego astronoma było ono przestrzenią ciągłej zmiany i tajemnego ruchu, którego zasady dociekał w warmińskie noce. Dla królewieckiego filozofa stało się ono punktem odniesienia ugruntowującym jego wewnętrzną etykę - tłumaczył prof. Kasparek. I zacytował francuskiego filozofa Pierre’a Chaunu: - „Począwszy od Kanta wszystko jest możliwe, bez niego nie byłoby nic, co godziłoby równocześnie wolność i postęp, ład i godność, prawa obywatelskie w życiu doczesnym i słuszne pragnienie życia wiecznego”.

Liczne odznaczenia i nagrody odebrali tego dnia szczególnie zasłużeni pracownicy Uniwersytetu. Po raz trzeci wręczono też statuetkę dla najlepszego absolwenta lub absolwentki. Tym razem nagroda trafiła do mgr Aleksandry Nierobisz, która skończyła ekonomię.

Odznaczenia odebrali:

» Brązowy Krzyż Zasługi: prof. Anna Iwaniak

» Medal Złoty za Długoletnią Służbę: prof. Józef Dębowski

» Medal Srebrny za Długoletnią Służbę: dr Sebastian Przybyszewski

» Medal Komisji Narodowej:

- prof. Urszula Czarnik
- dr Agnieszka Bęś
- prof. Ewa Dzika
- mgr Krystyna Klimaszewska-Wojasińska
- prof. Izabela Lewandowska
- dr Sylwia Łazarewicz
- prof. Marzenna Nowicka
- prof. Aleksandra Platt-Samoraj
- prof. Dariusz Popielarczyk
- prof. Wojciech Sobieski
- prof. Marcin Wawruk

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”: prof. Benedykt Błoński

Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Rolnictwa”:

- prof. Piotr Bórawski
- prof. Jacek Kwiatkowski
- dr Piotr Żarczyński

Odznaka Bonum Universitatis Warmiensis et Mazuriensis Olstini:

- prof. Mirosław Gornowicz
- prof. Benedykt Błoński
- prof. Andrzej Koncicki
- prof. Adam Lipiński

Uroczystą inaugurację uświetniły Chór im. Wiktora Wawrzyczka oraz Orkiestra Akademicka UWM.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.