Grzegorz Nowaczyk - członek zarządu województwa
Dziesięć lat samorządu województwa okazało się czasem budowania pełnej odpowiedzialności za rozwój regionu i przyszłość mieszkańców. To lekcja poznawania lokalnej społeczności, jej problemów, potencjału i aspiracji. Wykorzystujemy ten potencjał najlepiej, jak potrafimy. Z tej lekcji wypływa jedno, region musi otworzyć się na świat, korzystając z walorów ziemi, wody, powietrza i nowoczesnych łączy - tak wyraził się o tym wydarzeniu Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. Tymczasem prezentujemy co na ten temat ma do powiedzenia Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu województwa warmińsko- mazurskiego, rodowity elblążanin.
- Panie Marszałku, co uważa Pan za największy sukces w czasie tych X lat działalności samorządu?- Na sukces składają się wszystkie, nawet te najmniejsze osiągnięcia, jakie przez dziesięć lat istnienia udało mu się zrealizować. Dzięki temu mieszkańcy Warmii, Mazur i Powiśla mogą czuć, że jest to wspaniały region, w którym warto żyć, który cały czas się rozwija, który nie jest skazany na stagnację a jego przyszłość związana jest z przynależnością do grona nowoczesnych miast polskich i europejskich
- A największą porażkę?
- Zbyt mało czasu na zrealizowanie wszystkich zamierzeń.
- Gdyby Pan jeszcze mógł coś zmienić w funkcjonowaniu Samorządu, co by to było?- Dużo mówi się o tym, że urzędy, państwowe i samorządowe, powinny być bardziej przychylne petentowi. Dlatego też jestem zdania, że samorząd bez względu na to, jak dobrze wykonuje swoją pracę, należy cały czas usprawniać, wychodzić naprzeciw wyzwaniom, trzeba poprawiać efektywność jego działania. Dlatego przez cały czas prowadzimy szereg działań mających na celu podniesienie jakości świadczonych i wykonywanych przez nas usług, oraz upraszczanie procedur.
- Jakie wyzwania przed Panem postawiło nowe stanowisko członka zarządu województwa? - Oczekiwania dotyczyły aktywności na wielu polach, przede wszystkim potrzebny był impuls pobudzający do dalszego rozwoju oraz coś, co można nazwać duchem przedsiębiorczości, także troszkę świeżej energii i wiary w swoje możliwości. A tego mi nie brakuje.
- Jakie priorytety stawia sobie w przyszłości zarząd województwa? - Dla zarządu województwa priorytetem są strategiczne zadania zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2007-2013. Przede wszystkim, jak ujął to marszałek województwa Jacek Protas - „potrzebujemy większego otwarcia regionu na świat”. Przecież mamy tyle wyjątkowych i nie powtarzalnych atrakcji, które bez usprawnienia komunikacyjnego oraz ciągłej promocji cały czas pozostają niedocenione.
- Właśnie, Panie Marszałku, cały czas nie mamy jeszcze odpowiednich dróg.- Ale mamy coraz więcej wyremontowanych, wyprostowanych i bezpiecznych dróg, a przecież cały czas płyną pieniądze z unijnych programów na strategiczne drogowe inwestycje. Już dziś nasz region przypomina wielki plac budowy. Wszystko jest zaplanowane i na wszystko mamy zabezpieczone środki, potrzebujemy jedynie jeszcze trochę czasu na realizację przewidzianych projektów.
- A co z lotniskiem i Kanałem Elbląskim oraz związanymi z nim inwestycjami?- Drogi i regionalny port lotniczy są podstawą sprawnej komunikacji i nad tym pracujemy. Co do inwestycji dotyczących Kanału Elbląskiego, to jak wspominał już kiedyś marszałek Jacek Protas - „Kanał jest perełką architektoniczną i technicznym unikatem światowej skali, który może stać się żyłą złota dla regionu”. Dlatego tez cele naszych inwestycji skupiają się głownie na rozwoju gospodarczym i wzmocnieniu oferty turystycznej obszaru wokół kanału. Dzięki temu korzyści odniosą nie tylko mieszkańcy, ale również i turyści. Dodatkowo pracujemy z władzami województwa pomorskiego nad projektem Pętli Żuław, która ma połączyć drogi śródlądowe, Deltę Wisły i Zalew Wiślany.
- A co Panie Marszałku uważa Pan o idei Przekopania Mierzei Wiślanej?- Jest to olbrzymia szansa dla Elbląga, dla całego Zalewu Wiślanego, jak i dla terenów wokół Kanału Elbląskiego. Przekop Mierzei Wiślanej, to projekt śluzy z regulacją przepływu wody pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. Inwestycja ta umożliwi wpływanie jachtów i statków do portu w Elblągu. Wystarczy wspomnieć o dziesiątkach tysięcy jachtów, które będą mogły pływać w Kanale Elbląskim, a tym samym dopłyną do nas. Nie wspominając już o otwartym dostępie do morza, a jak dobrze wiadomo, każde miasto portowe rozwija się o wiele dynamiczniej.
- Czego jeszcze możemy oczekiwać od samorządu województwa w najbliższej przyszłości?- Praca samorządów stała się naturalnym obszarem zainteresowania mediów regionalnych i lokalnych, dzięki temu wszystkie ważne informacje docierają do mieszkańców. Staliśmy się partnerami we wspólnej misji budowania społeczeństwa obywatelskiego. Zyskujemy zaufanie mieszkańców, co stanowi wspaniałe zaplecze i rzutuje bardzo dobrze na przyszłość naszego Województwa. Nie możemy przecież zapominać, że tak naprawdę przyszłość naszego regionu spoczywa w rękach nas wszystkich, mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla.