Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:39 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
D. | 2024-09-11 13:26 | Rozmiar tekstu: A A A

O historii regionu poznawanej dzięki księgozbiorom na Europejskich Dniach Dziedzictwa w Instytucie Północnym

Olsztyn24
O badaniach opowiedziała dr Anna Bujko z Instytutu Północnego w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie jest kolejnym podmiotem, który włączył się w obchody 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Z prezentacją „Księgozbiory królewieckie w bibliotekach olsztyńskich” wystąpiła we wtorek (10.09) w siedzibie instytutu dr Anna Bujko.

Wykład dotyczył księgozbiorów historycznych (wydanych do 1945 roku), które po zakończeniu II wojny światowej różnymi drogami przybyły na Warmię i Mazury, trafiając ostatecznie do zbiorów sześciu olsztyńskich bibliotek, w tym biblioteki dawnego Ośrodka Badań Naukowych Przekształconego w Instytut Północny.

Dzięki badaniom proweniencyjnym prowadzonym w ramach projektu „Księgozbiory przedwojenne jako źródło do historii Warmii i Mazur”, finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, udało się odtworzyć wędrówkę poszczególnych książek z Królewca do Olsztyna.

Badania te prowadził zespół składający się z trzydziestu osób. Prace rozpoczął w marcu 2022 roku i trwały one dwa lata. Ich celem było m.in. włączenie w obieg naukowy niedostępnych dotąd źródeł do badań nad historią regionu znajdujących się w Instytucie Północnym; rekonstrukcja i scalenie księgozbiorów historycznych regionu znajdujących się obecnie w Archiwum Państwowym w Olsztynie, Bibliotece Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Bibliotece Muzeum Warmii i Mazur, Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie; ukazanie roli Polaków w ratowaniu dziedzictwa kulturowego w optyce zachowanych księgozbiorów historycznych na przykładzie działalności Emilii Sukertowej-Biedrawiny oraz rekonstrukcja pierwszej powojennej olsztyńskiej biblioteki naukowej.
R E K L A M A
- Realizacja projektu da asumpt do prowadzenia szerokich badań proweniencyjnych i umożliwi cyfrowe scalenie księgozbiorów w Elektronicznej Bazie Proweniencji, które obecnie znajdują się w sześciu olsztyńskich książnicach - twierdzą autorzy projektu. - Wobec braku zarówno materiałów archiwalnych, a także katalogów bibliotecznych, księgozbiory stanowią jedyną możliwość poznania ich losów. Znaki własnościowe takie jak ekslibrisy, pieczątki, zapiski rękopiśmienne oraz naklejki są nieocenionym źródłem historii książki i bibliotek, a także dziejów czytelnictwa i obiegu książki.

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo wystąpienia dr Anny Bujko.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wykład „Księgozbiory królewieckie w bibliotekach olsztyńskich” dr Anny Bujko na EDD
10-09-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.