Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku na 32. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa zaproponowało spotkanie z mało znanym w Polsce obszarze kulturowym w historiografii zwanym Pruską Litwą lub Małą Litwą. Jakkolwiek dzisiaj tereny te leżą poza granicami Polski, to w olsztyneckim skansenie znajdują się obiekty pochodzące z tych obszarów. Planowane jest też odtworzenie budowli, które uległy zniszczeniu po zakończeniu II wojny światowej.
Propozycja włączenia do programu tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach tematu związanego z dziedzictwem kulturowym dawnych ziem pruskich nie była przypadkowa.
- Tak się złożyło, że w tym roku nasze muzeum, wraz z zaprzyjaźnionym muzeum w Rumszyszkach na Litwie, złożyło wniosek do programu europejskiego Interreg Litwa Polska właśnie na rozbudowę sektora Małej Litwy - tłumaczy dr Bogdan Radzicki z olsztyneckiego muzeum. - Zarówno Rumszyszki, jak i my, posiadamy na swoim terenie obiekty z tego regionu kulturowego. My mieliśmy tych obiektów dosyć sporo - niestety, po II wojnie światowej cztery z nich uległy zniszczeniu. Chcemy je jednak odbudować, żeby przybliżyć ten region kulturowy naszym gościom. Jednocześnie chcemy pogłębić naszą wiedzę i świadomość przynależności Litwy Pruskiej do obszaru dawnych ziem pruskich.
Jakkolwiek tereny dawnej Litwy Pruskiej znajdują się dzisiaj poza terytorium Polski, to w olsztyneckim skansenie są kopie budynków z tego obszaru. Są też plany odtworzenia kolejnych zabudowań charakterystycznych dla wsi Małej Litwy.
Zainteresowanie muzealników z Olsztynka Małą Litwą wynika też ze związków Litwinów z Mazurami.
- Historia, dziedzictwo Litwy Pruskiej wiąże kulturę tego obszaru, jego dzieje, z naszymi doświadczeniami mazurskimi - tłumaczy dr Bogdan Radzicki.
- Istnieje szereg powiązań pomiędzy pruskimi Litwinami a Mazurami. Zarówno jedni, jak i drudzy, są w pewnym sensie rezultatem procesów społecznych rozpoczętych przez sekularyzację zakonu krzyżackiego i wprowadzenie w państwie pruskim luteranizmu jako religii państwowej.Dla zainteresowanych wiedzą o Pruskiej (Małej) Litwie dr Radzicki przygotował prelekcję, w której wyjaśnił pojęcie i miejsce tego regionu w kulturze byłych Prus Wschodnich oraz omówił rozwój architektury i budownictwa na tych terenach. Na zakończenie poprowadził swoich gości w północną część olsztyneckiego skansenu, gdzie znajdują się zespół zabudowań stanowiących elementy dwóch zagród z terenu Pruskiej Litwy
Wydarzenie w olsztyneckim skansenie było jednym z ponad trzydziestu przygotowanych na terenie Warmii i Mazur w związku z obchodami 32. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenia te będą realizowane głównie podczas dwóch weekendów: 7-8.09 i 14-15.09. Koordynatorem EDD na terenie województwa jest Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y