(fot. mat. pras.)
Pora żniw zależy oczywiście od tego, jakie zboże zostało zasadzone. Większość upraw popularnych pod naszą szerokością geograficzną osiąga dojrzałość późnym latem. Pora ta zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że w najbliższym czasie spędzimy wiele godzin w polu, ścigając się z czasem i wybierając dni odpowiednie pod względem pogody. W stresie i pośpiechu łatwo zapomnieć o kluczowym zagadnieniu – czyli o przygotowaniu kombajnu do żniw. Niezależnie od tego, czy maszyna należy do ciebie, czy też prowadzisz działalność gospodarczą związaną z wypożyczaniem, zadbanie o stan techniczny kombajnu jest twoim obowiązkiem. Tylko sprawny sprzęt gwarantuje zarówno efektywność, jak i bezpieczeństwo prac. Sprawdź, o czym należy pamiętać, przygotowując kombajn na sezon.
Weryfikacja elementów kombajnu przed żniwami
Kombajn to pojazd o skomplikowanej budowie, wynikającej z połączenia funkcji kilku maszyn w jednej. To dlatego przegląd przed rozpoczęciem sezonu obejmuje wiele elementów. Nie warto jednak pomijać żadnego z nich - przeoczona usterka może uwidocznić się w najmniej odpowiednim momencie, utrudniając przeprowadzenie żniw lub doprowadzając do jeszcze poważniejszych awarii sąsiadujących części i podzespołów.
Prawidłowa praca kombajnu jest możliwa dzięki efektywnemu schładzaniu, które zawdzięczamy kilku chłodnicom. Zarówno sama chłodnica, jak i znajdująca się za nią siatka, muszą być czyste i nieuszkodzone. Zabrudzone chłodnice wyczyść sprężonym powietrzem – robienie tego regularnie pozwoli to uniknąć o wiele bardziej uciążliwego mycia chłodnicy. Sprężonym powietrzem wyczyść również filtry powietrza oraz alternator, a także skrzynię biegów.
Do najczęstszych awarii kombajnów należy przewężanie się, rozciąganie i pękanie pasów klinowych oraz łańcuchów. Przed rozpoczęciem sezonu zweryfikuj ich stan. Jeśli dostrzegasz nieprawidłowości, nie czekaj z wymianą - będzie tylko gorzej, a odwlekając wymianę, możesz doprowadzić do przestoju w pracach. Wyreguluj napięcie łańcucha w przenośniku pochyłym, a przy okazji wyczyść znajdujący się tuż za nim chwytacz kamieni (najczęściej służy do tego intuicyjna dźwignia).
Upewnij się, że masz pod ręką zapas podstawowych
części do kombajnów, służących do dokonywania najpowszechniejszych napraw - oszczędzisz sobie w ten sposób wiele stresu i nie będziesz musiał w panice biegać po sklepach w środku żniw.
Zasady dbania o kombajn w trakcie żniw
Dokonanie przeglądu przed rozpoczęciem sezonu nie zwalnia nas od konieczności regularnego sprawdzania stanu kombajnu w trakcie żniw. Niestety, nie można sobie odpuścić tej czynności nawet na jeden dzień, pomimo dopadającego nas zmęczenia.
Koniecznie sprawdzaj poziom oleju silnikowego i hydraulicznego oraz płynu chłodniczego. Najlepiej przeprowadzać kontrolę przed wyjazdem w pole - zgodne z prawdą wyniki uzyskamy tylko przy całkowicie zimnym silniku. Braki należy natychmiast uzupełniać - oczywiście tym samym płynem albo produktem o identycznych właściwościach fizycznych. Podobnie wygląda kwestia smarowania - punkty smarne są przeważnie zaznaczone kolorowymi naklejkami.
Regularnie sprawdzaj stan podsiewacza. W trakcie sezonu prawdopodobnie trzeba będzie go oczyścić więcej niż jeden raz.
W nowoczesnych kombajnach, wyposażonych w komputer pokładowy i inteligentne systemy wspierania operatora, warto sprawdzać ich zadane parametry oraz ustawienia przed każdym wyjazdem w pole.
Po powrocie z pola jesteś zmęczony i marzysz już tylko o odpoczynku. Przed tobą jeszcze jedno ważne zadanie: dokładnie oczyszczenie kombajnu z pyłu. W połączeniu z gorącym smarem stanowi on łatwopalną mieszankę. Wystarczy przebicie z instalacji elektrycznej, aby wywołać groźny pożar. Z tego też powodu zawsze odpinaj akumulator kombajnu po zakończonej pracy.
Przygotowanie kombajnu do zimy
Czy można w jakiś sposób uniknąć mozolnego weryfikowania stanu kombajnu przed rozpoczęciem sezonu? W dużej mierze - tak, jeśli wszelkie niezbędne naprawy wykonamy tuż po zakończeniu żniw. Nadal będzie trzeba wówczas sprawdzić funkcjonalność podzespołów przed kolejnymi żniwami, ale będziemy do przodu o wymianę zużytych elementów. Aby szybko i bezpiecznie dokonać zakupu części do kombajnu w dobrych cenach, warto wybrać
sklep rolniczy online cieszący się dobrymi opiniami kupujących.
Po sezonie bardzo ważne jest dokładne umycie kombajnu. Resztki pożniwne narażają lakierowane i galwanizowane powierzchnię na korozję, a nawet na pojawienie się pleśni. Pozostałości ziarna kuszą też gryzonie, które mogą np. przegryźć przewody elektryczne. Na zimę trzeba również wyjąć akumulator.