Zajmujące ten sam budynek przy Al. Piłsudskiego 38 w Olsztynie Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Sztuki i Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne wspólnie zaprosiły w ten weekend (27-28.07) na rodzinną imprezę pod hasłem „Kosmiczny weekend ze sztuką w BWA i Planetarium”. W programie były m.in. kreatywne zajęcia rodzinne, gra rodzinna ze sztuką w tle oraz premierowe seanse filmu w technologii fulldome „Dinozaury - historia przetrwania”.
- Połączenie Kosmosu ze sztuką jest absolutnie naturalne - tłumaczy współdziałanie z BWA Galerią Sztuki Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektorka OPiOA.
- Niektóre obrazy Kosmosu naprawdę przypominają sztukę. Zdjęcia mgławic można wręcz oprawiać w ramki. Po drugie sąsiedztwo planetarium i BWA też skłania do tego, by wspólnie organizować jakieś wydarzenia.W sobotę pracownicy BWA zaprosili uczestników wydarzenia na wystawę pełniącą rolę niezwykłego statku kosmicznego. Pomagali odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Kosmos tak bardzo inspiruje dzieci i artystów. W trakcie spotkania każdy z uczestników odbywał magiczną podróż do świata sztuki, a także miał okazję do stworzenia własnych obiektów kosmicznych. Pracownicy planetarium natomiast przybliżali swoim gościom Kosmos i dinozaury oraz proponowali im wykonanie własnego dinozaura.
Dinozaury nie bez powodu znalazły się w programie weekendowej imprezy. W sobotę bowiem po raz pierwszy pod kopułą planetarium wyświetlono najnowszy film dla dzieci w technologii fulldome - „Dinozaury - historia przetrwania”, pozwalający odbyć niezwykłą podróż w czasie. Widzowie zobaczyli Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. Obserwowali fascynujące przemiany, jakie dinozaury przeszły przez miliony lat, tworząc gigantyczne stworzenia, zakochane bestie i super drapieżniki, aż do dnia, w którym kosmiczny kataklizm spowodował ich masowe wymieranie na Ziemi.
Film wszedł na stałe do repertuaru seansów w Olsztyńskim Planetarium. Można go więc było oglądać również dzisiaj (28.07) - w drugim dniu „Kosmicznego weekendu ze sztuką w BWA i Planetarium”. Nie była to jednak jedyna propozycja w programie imprezy.
- Dzisiaj jest dzień takiej rodzinnej gry, której celem jest poznanie naszych instytucji - powiedziała nam dyrektorka Pilska-Piotrowska.
- Odwiedzający nas dostają kartę do wypełnienia, co wymaga przejścia po obu instytucjach, rozejrzenia się, aby odpowiedzieć na pytania, które są tam zawarte.Karta „Gry rodzinnej ze sztuką w tle, czyli co wiesz o kosmosie” zawierała 11 pytań, zagadek i zadań dotyczących historii BWA i Planetarium oraz znajdujących się w tych instytucjach ekspozycji. By na nie odpowiedzieć, trzeba było pospacerować po budynku, przyjrzeć się wystawom oraz elementom wystroju i wyposażenia pomieszczeń. Każdy, kto wykonał wszystkie zadania mógł liczyć na słodycze i drobne upominki przygotowane przez organizatorów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y