W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych. Nasze psy czy koty stanowią część naszej rodziny, nabywają prawa równoważne człowiekowi, a kwestia dbania o ich dobro staje się nadrzędna. Humanizacja zwierząt to podejście przejawiające się na wielu płaszczyznach w relacji ze zwierzęciem. - Obecnie podejście do zwierząt drastycznie się zmienia. Dotyczy to nie tylko bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem i budowania z nim relacji. Znacząco wpływa również na świadomość właścicieli „petparents”, związaną z żywieniem, które jest kluczowe dla zdrowia pupili – mówi dr inż. Katarzyna Perz, specjalistka żywienia zwierząt, a prywatnie ich wielka miłośniczka i właścicielka sześciu owczarków staroniemieckich i dwóch kotów.
Widocznym przejawem humanizacji zwierząt domowych jest nadawanie im ludzkich imion. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym imieniem dla czworonożnych towarzyszów był Azor, czy Mruczek, teraz jednak właściciele chętnie nazywają swoje zwierzęta imionami typowo ludzkimi, takimi jak Kubuś czy Franek. To nie tylko ułatwia identyfikację zwierzęcia jako członka rodziny, ale także zbliża go do ludzkiej społeczności. Innym aspektem humanizacji jest ubieranie zwierząt w specjalnie dla nich zaprojektowane ubrania. Swetry, kurtki, a nawet kostiumy na specjalne okazje niewielu już dzisiaj dziwią. Niezwykle prężnie rozwija się także rynek szeroko pojętego pet beauty, oferując nie tylko szeroką gamę szamponów czy odżywek, ale także perfum, lakierów do paznokci, czy innych standardowo używanych przez ludzi produktów.
- Humanizacja zwierząt domowych przejawia się również w dostosowywaniu domów do potrzeb zwierząt, w sposób przypominający ludzkie standardy. Zwierzęta posiadają swoje legowiska, wygodne, wkomponowane w wystrój mieszkań, często specjalne meble (i to nie tylko drapaki). Dbamy również o ich higienę i relaks. Wiele osób inwestuje w specjalistyczne usługi dla swoich pupili, takie jak spa dla psów, masaże czy sesje terapeutyczne - komentuje dr inż. Katarzyna Perz, specjalista żywienia w firmie HiProMine, producenta surowców owadzich, stanowiących funkcjonalny składnik wielu karm dla psów i kotów.
- Jestem przekonana, że dbałość o zwierzęta domowe jak o członków rodziny będzie standardem, nie chwilową modą - dodaje.
W trosce o potrzeby pupila
Na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat wiele się zmieniło w podejściu do zwierząt domowych. Przede wszystkim kwestia ich żywienia.
- Niezwykle ważnym aspektem w dobie humanizacji zwierząt jest ich świadome żywienie. Obserwujemy, iż dieta zwierząt coraz bardziej zaczyna zbliżać się do ludzkiej pod względem jej funkcjonalności. Skoro my dbamy o linię i zdrowe żywienia to chcemy, aby nasze zwierzęta również odżywiały się prawidłowo. Obecnie na rynku pojawia się również coraz więcej suplementów diety i witamin dedykowanych zwierzętom. Niemniej jednak, najważniejsza w żywieniu psów i kotów jest pełnowartościowa, kompletna i zbilansowana karma, dostosowana do wieku, rasy i specjalnych potrzeb pupila, która powinna stanowić podstawę zdrowia i funkcjonowania psów i kotów - dodaje dr inż. Katarzyna Perz.
Współcześni rodzice zwierząt, którzy zwracają uwagę na swoje zdrowie i dietę, będą także przykładali coraz więcej uwagi do sposobu karmienia pupili. Wiedza właścicieli w tym obszarze rośnie i dziś wiedzą czego oczekują od karmy swoich czworonożnych przyjaciół. Wychodząc naprzeciw wysokim potrzebom zwierząt i rosnącej świadomości właścicieli, producenci karm szukają innowacyjnych rozwiązań, wspierających dobrostan zwierząt, opartych na najwyższej jakości składnikach. Producenci oferują karmy bogate w białko, bezzbożowe, wolne od sztucznych dodatków, konserwantów i wypełniaczy, często z etykietą „naturalne” lub „organiczne”, zaprojektowane tak, by zadowolić najbardziej wymagających konsumentów.
Odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony producentów pet food dostarcza również HiProMine S.A., polski producent surowców owadzich cechujących się unikalnymi właściwościami prozdrowotnymi w żywieniu psów i kotów. Spółka niedawno uruchomiła zakład produkcyjny w Karkoszowie (woj. lubuskie), który jest największą tego typu inwestycję w Europie.
Produkty owadzie w diecie pupila? Tak!
Surowce owadzie są doskonałym źródłem białka i tłuszczu. Zawierają również związki, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie psów i kotów. Dostarczają najważniejszych składników pokarmowych i cechują się wysoką strawnością, więc są dobrze przyswajane. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mikrobioty przewodu pokarmowego, regulują gospodarkę lipidową wpływając na obniżenie cholesterolu we krwi, mają działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.
- Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości: surowce owadzie są niezwykle korzystne w żywieniu zwierząt domowych. Również te, cierpiące na rozmaite alergie lub nietolerancje pokarmowe, mogą bez przeszkód spożywać karmę której bazą są surowce owadzie, a weterynarze rekomendują je jako hipoalergiczne. Z HiProMine współpracuje dziś już wielu producentów karm dla zwierząt, a zainteresowanie współpracą rośnie, wraz ze wzrostem świadomości - tłumaczy dr inż. Katarzyna Perz
Mądrze kochać i mądrze dbać...
Humanizacja zwierząt domowych u niektórych ludzi wciąż wzbudza mieszane uczucia. Dla jednych jest to przejaw nadmiernego rozpieszczania i narzucania zwierzętom ludzkich cech, dla innych - naturalny kierunek relacji między ludźmi a ich pupilami. Niezależnie od indywidualnych opinii, jedno jest pewne: nasze podejście do zwierząt domowych wciąż ulega zmianie. Niezależnie od stopnia intensyfikacji relacji ze zwierzęciem, jako właściciele decydujemy o ich dobrostanie. Naszą odpowiedzialnością jest najwyższa troska o ich zdrowie, którego elementem jest zbilansowana dieta. Zadbajmy, by wybierać takie karmy, które wspierają podstawowe fizjologiczne, a także indywidualne potrzeby naszego pupila.