Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:42 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2024-07-12 19:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Rusza oczyszczanie Jeziora Długiego z nadmiaru moczarki

Olsztyn24
Jezioro Długie (fot. archiw. UM)

Ruszają prace mające na celu oczyszczenie Jeziora Długiego z nadmiaru moczarki. Projekt finansowany jest ze środków Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy kolejny raz wybrali ten projekt, co świadczy o tym, że akwen to dla nich szczególnie ważne miejsce.

- W tym roku oczyszczanie będzie realizowane w dwóch turach: 15-19 lipca i 5-9 sierpnia. Zadania podejmie się wyspecjalizowana i doświadczona firma pod okiem specjalistów z UWM - mówi Justyna Sarna-Pezowicz, zastępca Prezydenta Olsztyna.

Jaki będzie przebieg prac?

Roślinność będzie wydobywana za pomocą specjalnych koszy. - Nie kosimy jej, ponieważ koszona rozrasta się jeszcze bardziej. Zbieramy całe kępy, kłącza i przyciągamy do brzegu, gdzie mechanicznie jest wyciągana i odsączana - informuje Rafał Karczmarczyk, wykonawca prac.

W trosce o miejsca życia i rozrodu występujących w jeziorze gatunków ptaków i płazów w okolicach szuwarów, celowo nie będzie wykaszany z moczarki nadbrzeżny pas jeziora od strony ul. Leśnej i zatoka leśna od strony północnej jeziora. Z tego samego powodu ograniczona zostanie również możliwość wędkowania i zostaną ustawione znaki informacyjne. Parking wciąż będzie dostępny, a poruszanie się po drodze rowerowej i chodnikach w trakcie prac ograniczone, ale dostępne dla mieszkańców.
R E K L A M A

Dobra jakość wód

- Nie ma konieczności prowadzenia dodatkowych technicznych, czy chemicznych działań mających na celu oczyszczenie wody. Badania wskazują, że jakość wód w Jeziorze Długim jest bardzo dobra - mówi prof. Jolanta Grochowska, kierownik Katedry Inżynierii Ochrony Wód i Mikrobiologii Środowiskowej UWM w Olsztynie.

Czym jest moczarka i dlaczego się ja usuwa?

- Moczarka delikatna to gatunek inwazyjny, który od niedawna pojawił się w Jeziorze Długim. Objawia się to zielonymi matami utrzymującymi się na powierzchni wody - informuje prof. Renata Augustyniak-Tunowska.

Stanowi o tyle zagrożenie dla bioróżnorodności zbiornika, że przez intensywny rozrost wypiera lub zagłusza rodzime gatunki roślin, a przez to zwierząt, ryb, zooplanktonu i innych organizmów. Obumieranie dużej masy roślinności uwalnia do środowiska znaczne ilości materii organicznej i powoduje wyczerpywanie tlenu.

Jak turyści i mieszkańcy mogą dbać o akwen?

Spacerując wokół jeziora pamiętajmy, aby nie wrzucać papierków, plastikowych butelek, a także, co bardzo ważne, nie dokarmiać ptaków.

- Każda karma, która jest przyniesiona dla ptaków wodnych to dodatkowy ładunek zanieczyszczeń wprowadzanych do jeziora z zewnątrz - mówi prof. Renata Augustniak-Tunowska.

Dodatkowo, aby ograniczyć ilości substancji organicznych dostarczanych z zewnątrz do jeziora, we współpracy z dzierżawcą jeziora została już ograniczona możliwość stosowania zanęt wędkarskich, zmodyfikowano także sposób prowadzenia gospodarki rybackiej.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.