Formalny etap XI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego dobiegł końca. Dzisiaj (11.07), podczas konferencji prasowej przy Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie, poznaliśmy wyniki wyborów najważniejszych dla mieszkańców Olsztyna przedsięwzięć.
- Udział mieszkańców w zarządzaniu miastem, poczucie, że mogą współdecydować o kierunkach rozwoju samorządu, są niezwykle istotne - powiedział podczas prezentacji wyników OBO prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk.
- W dotychczasowych 11. edycjach zostało zrealizowanych ok. 350 zadań zgłoszonych i wskazanych przez mieszkańców, jako te, którą są dla nich najistotniejsze. Pamiętajmy również, że budżet obywatelski to nie są finanse, które biorą się z zewnętrznych źródeł. To wydzielona część budżetu miasta, publiczne pieniądze, o przeznaczeniu których zadecydują mieszkańcy.W tegorocznej edycji OBO mieszkańcy miasta zgłosili 156 projektów. Z tej liczby do etapu głosowania komitet monitorująco-opiniujący OBO, pod przewodnictwem radnego Mirosława Arczaka, zakwalifikował 99 projektów. Mieszkańcy wybierali spośród 22 projektów miejskich i 77 projektów osiedlowych.
W głosowaniu wzięło udział 16 750 mieszkańców Olsztyna, co stanowi niespełna 12% osób uprawnionych do głosowania. Bardziej aktywne w tym etapie OBO były panie, które stanowiły 60% głosujących. Oddano ponad 63 tys. głosów. Prawie 80% głosów oddano za pośrednictwem internetu, pozostałe głosy oddano w formie papierowej. Każdy mógł głosować na 6 projektów: 3 miejskie i 3 osiedlowe.
Zgodnie z wolą mieszkańców, do realizacji w przyszłym roku skierowane zostaną 2 projekty miejskie i 36 projektów osiedlowych. Spośród projektów miejskich najwięcej głosów (7 873) uzyskał projekt nr 70, zgłoszony przez Małgorzatę Siergiej i Mateusza Laseckiego pod nazwą „zGRAna Trzynastka - Budowa kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie przy ul. Puszkina”. Na realizację tego projektu przeznaczona została kwota 1 197 tys. złotych.
- Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy oddali głos na nasz projekt, który zakłada zagospodarowanie naszego terenu - terenu, który ma ogromny potencjał - powiedziała Małgorzata Siergiej, na co dzień dyrektorka SP 13 w Olsztynie.
- Będzie to projekt, który składa się z dwóch części. Teraz pozyskaliśmy środki na pierwszą część, tj. wybudowanie boiska wielofunkcyjnego i zagospodarowanie terenu. Liczymy, że z czasem uda nam się stworzyć także boisko do piłki nożnej. Wierzę, że to miejsce będzie sprzyjało wszystkim mieszkańcom miasta.Do realizacji w 2025 roku skierowany zostanie również, jako miejski, projekt nr 141 zgłoszony przez radnych Rady Miasta Olsztyna Łukasza Łukaszewskiego i Pawła Klonowskiego pod nazwą „Park Nagórki-Jaroty - budowa ścieżek edukacyjnych, zagospodarowanie terenu zalesionego oraz zapewnienie ciągłości ścieżki rowerowej”. Na ten projekt miasto przeznaczy 1 mln złotych. Projekt w głosowaniu zajął drugie miejsce wśród projektów miejskich (7 713 głosów).
Lista zwycięskich projektów osiedlowych przedstawia się następująco:
BRZEZINY:Projekt nr 135: Ścieżka spacerowo-rowerowa od ul. Wadowskiego do marketu Auchan - część druga
DAJTKI:Projekt nr 90: Pumptrack - Dajtki
GENERAŁÓW:Projekt nr 30: Ścianka do treningu tenisa ziemnego na osiedlu Generałów
Projekt nr 61: Klatka do treningów sprawnościowych typu Ninja i OCR (bieg z przeszkodami)
GRUNWALDZKIE:Projekt nr 89: Remont dachu na budynku przy ul. Głowackiego 7a(siedziba KS Budowlani)
GUTKOWO:Projekt nr 21: Budowa odcinka osiedlowej ul. Zagłoby
JAROTY:Projekt nr 62: „Spotkajmy się w bibliotece. Poprawa infrastruktury biblioteki na Jarotach”
KĘTRZYŃSKIEGO:Projekt nr 116: Bezpiecznie do szkoły i domu
KORMORAN:Projekt nr 105: Zielona strefa sportu i relaksu dla wszystkich
Projekt nr 74: Czytanie na Kormoranie
KORTOWO:Projekt nr 100: Remont jezdni i chodników przy ul. Astronomów w Olsztynie
KOŚCIUSZKI:Projekt nr 57: Wykonanie nowego odcinka chodnika wraz z remontem odcinka chodnika istniejącego przy ul. Grzegorzewskiej w Olsztynie
LIKUSY:Projekt nr 54: Zagospodarowanie i utwardzanie dwóch ścieżek z osiedla Likusy do traktu spacerowego nad jeziorem Ukiel
MAZURSKIE:Projekt nr 133: Budowa oświetlenia dojścia z ul. Elbląskiej do ulicy Krasickiego wraz z dokończeniem tego ciągu
NAD JEZIOREM DŁUGIM:Projekt nr 69: Ratujmy Jezioro Długie
Projekt nr 12: Biblioteka po sąsiedzku - zawsze pod drodze
NAGÓRKI:Projekt nr 4: Remont ul. Barcza. Etap 2
PIECZEWO:Projekt nr 38: Oświetlenie boiska przy Szkole Podstawowej nr 33
Projekt nr 113: Remont nawierzchni chodnika wzdłuż ul. Jeziołowicza
PODGRODZIE:Projekt nr 72. Doświetlenie przejść na ul. Iwaszkiewicza
PODLEŚNA:Projekt nr 80: Modernizacja ciągu pieszego przy ul. Wrocławskiej wraz z odbudową terenu przestrzeni zielonej
POJEZIERZE:Projekt nr 1: Monitoring strefy rekreacyjnej za blokiem przy ul. Pana Tadeusza 2
Projekt nr 155: Bieg - Olsztyńska Piątka
Projekt nr 106: Warsztaty kulinarne: Jak gotować żeby nie marnować
REDYKAJNY:Projekt nr 88: Bezpieczne Redykajny. Remont nawierzchni jezdni ulicy Hozjusza wraz z opaską
ŚRÓDMIEŚCIE:Projekt nr 2: Szanty na olsztyńskiej starówce!
Projekt nr 142: Bezpieczne Stare Miasto
WOJSKA POLSKIEGO:Projekt nr 97: Koncerty w Parku Jakubowo. Kultura w parku
Projekt nr 32: Utwardzenie kostką brukową nawierzchni parkingu na Rataja
ZATORZE:Projekt nr 11: Jasne! Bezpieczne Podwórko z Natury - montaż latarni
Projekt nr 121: Targ Dobrej Wymiany
ZIELONA GÓRKA:Projekt nr 83: Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych. Budowa chodnika przy ul. Marii Zientary-Malewskiej
Więcej o wynikach XI edycji OBO na stronie:
www.glosujobo.olsztyn.eu/wynikiW XI edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania było 7,5 mln złotych. Kwota przeznaczona na projekty miejskie to 2,2 mln złotych, a na osiedlowe 5,3 mln złotych.
Z D J Ę C I A
F I L M Y