Od wczoraj (1.07) w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem można kupić książki i inne wydawnictwa o kanwie historycznej. Stało się to możliwe dzięki otwarciu w nowym budynku muzeum księgarni.
- Zorganizowanie w muzeum ukierunkowanej na poznawanie historii księgarni mieliśmy w planach od dawna - mówi Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Pomieszczenie na taką księgarnię uwzględniono w projekcie budowlanym nowego muzeum. Przez kilkanaście miesięcy pomieszczenie było niezagospodarowane, ale kiedy pozyskaliśmy odpowiednie środki, przygotowania do uruchomienia księgarni ruszyły pełną parą.Nieocenionej pomocy w realizacji przedsięwzięcia udzielił muzealnikom Jerzy Okuniewski - prezes spółki „Książnica Polska” w Olsztynie. Okazało się bowiem, że ponad 30 lat temu pan prezes prowadził małą księgarnię właśnie w Grunwaldzie, przy muzeum.
- Zadzwoniliśmy do pana prezesa Okuniewskiego i on pomógł nam od podstaw zorganizować tę naszą księgarnię - mówi Lucyna Gliwka, muzealniczka z Grunwaldu.
- Projekt aranżacji wnętrza przygotowała i zrealizowała natomiast firma Soho Design z Olsztyna - dodaje.
Na kilkunastu nowoczesnych regałach znalazły się przede wszystkim wydawnictwa dotyczące historii Polski i regionu, bitwy pod Grunwaldem, historii zakonów rycerskich, a także mapy, atlasy, foldery turystyczne i przewodniki. Znalazło się również miejsce na wydawnictwa dla obcokrajowców.
- Nie zapomnieliśmy też o dzieciach, jest jeden regał poświęcony literaturze dziecięcej w kontekście historycznym - wyjaśnia Lucyna Gliwka.
- Są książki dla dzieci, wierszyki dla dzieci, a też kolorowanki, puzzle i gry planszowe. Mamy nawet niektóre lektury szkolne, np. Krzyżacy, Konrad Wallenrod, Kordian czy Potop.Oprócz historycznej tematyki oferowanych w księgarni wydawnictw, placówkę od innych księgarni odróżnia klimat stworzony przez nowoczesną aranżację wnętrza, przestrzeń i... stoliki kawowe, przy których można wypić kawę i zapoznać się z ofertą księgarni.
W księgarni można nabyć również pamiątki wizyty w muzeum. Muzealnicy myślą o rozszerzeniu oferty.
- Będziemy obserwowali turystów i analizowali ich zainteresowania - mówi Jarosław Malecki.
- Będziemy się starali dostosowywać naszą ofertę do zapotrzebowania naszych gości.Księgarnia znajduje się w holu muzeum. Można do niej wejść również bez biletu. Jest czynna w godzinach otwarcia muzeum.
Z D J Ę C I A