Jutro (30.06) przypada Międzynarodowy Dzień Planetoid. To święto ustanowione w 2016 roku przez ONZ dla upamiętnienia deszczu meteorytów, jaki spadł na obwód czelabiński w Rosji w 2013 roku. Na datę święta wybrano natomiast dzień 30 czerwca, kiedy to w 1908 roku nad Syberią eksplodował fragment planetoidy lub komety, który spowodował zniszczenie dużego obszaru syberyjskiej tajgi nad rzeką Podkamienna Tunguzka.
Międzynarodowy Dzień Planetoid to przede wszystkim cykl organizowanych corocznie na całym świecie wydarzeń naukowych i popularnonaukowych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat planetoid, zagrożeń z nimi związanych oraz sposobów obrony. W obchody tego święta od kilku lat włącza się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
- Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne dosyć szybko zaczęło organizować wydarzenia, żeby Międzynarodowy Dzień Planetoid w jakiś sposób zaznaczyć - mówi Magdalena Pilska-Piotrowska, dyrektor OPiOA. - Organizujemy z tej okazji ekspozycje, odczyty, prezentacje. W tym roku po raz pierwszy obchody święta rozciągnęliśmy na dwa dni.
W programie tegorocznych obchodów święta planetoid w Olsztynie znalazł się m.in. kiermasz meteorytów. W sali odczytowej olsztyńskiego planetarium można było zobaczyć kolekcję kilkuset znalezionych nie tylko W Polsce meteorytów, a także nabyć fragmenty tych obiektów do własnej kolekcji. Ciekawie prezentowała się biżuteria z fragmentami meteorytów. Poza tym astronomowie z OPiOA zaprosili miłośników astronomii na pokaz obiektów, z którymi zderza się Ziemia, a także na spotkanie z poszukiwaczem meteorytów. Propozycją dla najmłodszych był seans filmowy „Łucja i zagadka spadających gwiazd”.
R E K L A M A
- Planetoidy zasługują na swoje święto, bowiem odegrały dużą rolę w formowaniu się naszej Ziemi i nadal mogą odegrać dużą rolę - dodaje dyrektor Pilska-Piotrowska. - Jeżeli znaleźlibyśmy się na kursie kolizyjnym z dużym obiektem kosmicznym, to mogłoby się to skończyć dla nas tak, jak dla dinozaurów. W związku z tym staramy się przekonać ludzi, że podejmowanie różnych astronomicznych projektów badawczych, również dla poznania planetoid i ich zachowań, ma dla ludzkości ogromne znaczenie.
Na niedzielę, dzień w którym przypada Międzynarodowy Dzień Planetoid, astronomowie z OPiOA przygotowali powtórkę pokazu zatytułowanego „Z czym zderza się Ziemia” (godz. 13:00) oraz seansu filmowego „Łucja i zagadka spadających gwiazd” (godz. 17:00). Zapraszamy!