W dniach 14-16 czerwca obchodzone są Europejskie Dni Archeologii. Do obchody tego wyjątkowe święta archeologii włączyło się Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Europejskie Dni Archeologii to wydarzenie zainicjowane w 2010 roku we Francji. W Polsce inicjatywa realizowana jest od 2019 roku, a jej ogólnopolskim koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Święto corocznie odbywa się w czerwcu i jest adresowane do zróżnicowanej grupy odbiorców. To okazja do odkrywania tajemnic przeszłości, poznawania historii oraz eksplorowania dziedzictwa kulturowego poprzez różnorodne aktywności i wydarzenia. Muzeum Warmii i Mazur po raz drugi bierze udział w tym wyjątkowym święcie.
W ramach tegorocznych obchodów EDA, Muzeum Warmii i Mazur przygotowało cztery wydarzenia. Trzy z nich odbyły się już dzisiaj w Olsztynie, Szczytnie i Mrągowie, zaś jedno wydarzenie zaplanowano na jutro w Lidzbarku Warmińskim.
W ramach obchodów EDA odbyły się:
» W Magazynie Solnym w Olsztynie - spotkanie z kustoszem z kustoszem Kacprem Martyką pt. „Gliniane naczynia - od rytuału po masową produkcję. Opowieść o najpowszechniejszym źródle archeologicznym i jego historii” z możliwością zapoznania się z ceramiką zgromadzoną w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur,
» w Muzeum Mazurskim w Szczytnie - kuratorskie oprowadzenie po archeologicznej części ekspozycji „Historia Szczytna i okolic. Od pradziejów do współczesności”. Okolicznościowy wykład o początkach szczycieńskiego muzeum i jego pierwszych badaniach archeologicznych wygłosił dr Jarosław Sobieraj,
» w Muzeum w Mrągowie - kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Pojezierze Mrągowskie w pradziejach i średniowieczu. Badacze, wykopaliska, zbiory” przez dra hab. Mirosława Hoffmanna.
Jutro w południe Muzeum Warmińskie w lidzbarskim zamku zaprasza jeszcze na wykład poświęcony kaflom i piecom z lidzbarskiego zamku połączony z pokazem odtwarzania zamkowych kafli piecowych.
Do tekstu dołączamy zapis wideo wykładu Kacpra Martyki wygłoszonego w olsztyńskim Magazynie Solnym.
Z D J Ę C I A
F I L M Y