Ponad 900 młodych biegaczy ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowało dzisiaj (7.06) w biegach przełajowych na Polach Grunwaldu. Imprezę pod hasłem III Ogólnopolskie Przełajowe Biegi Grunwaldzkie zorganizował Warmińsko-Mazurski Szkolny Związek Sportowy, wspierany m.in. przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Jesteśmy Szkolnym Związkiem Sportowym, więc włączamy się w realizację misji polskiej oświaty - wyjaśnia Dariusz Marchlewski, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego SZS.
- My wychowujemy przez sport. Biegi grunwaldzkie pozwalają nam pokazywać młodym Polakom bardzo ważne dla historii naszego narodu miejsce zwycięskiej bitwy z 1410 roku. Przy okazji biegów mamy okazję przypominać uczestnikom przyczyny, przebieg i skutki tej największej bitwy średniowiecznej Europy.Biegacze pojawiają się na Polach Grunwaldu nie tylko za sprawą Szkolnego Związku Sportowego. Że wspomnimy tylko o biegach „Tropem Wilczym” i biegach narciarskich w czasach, gdy na Warmii i Mazurach zalegał jeszcze śnieg.
- Angażujemy się w przedsięwzięcia sportowe, bo w ten sposób włączamy się w wychowanie młodzieży przez sport i historię - mówi Jarosław Malecki z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Na Polach Grunwaldu mamy doskonałe warunki do uprawiania sportu, szczególnie biegów. Mamy przestrzeń dla biegaczy, mamy świeże powietrze, mamy interesujące widoki - wszak leżymy na obszarze Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich - mamy obszerne parkingi dla autokarów i innych pojazdów. Wreszcie mamy nowe, interaktywne muzeum opowiadające o ważnym dla Polaków wydarzeniu - bitwie pod Grunwaldem. Pola Grunwaldu są więc doskonałym miejscem do promocji sportu i propagowania naszej historii.
W dzisiejszych biegach przełajowych uczestniczyli głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich z województwa warmińsko-mazurskiego. Ale pod Grunwaldem pojawiły się osoby i grupy osób z Mazowsza, Małopolski, Wielkopolski, Śląska i Pomorza. Na imprezie pojawiła się też grupa niepełnosprawnych biegaczy z Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach w gm. Kolno, dla których organizatorzy przygotowali specjalny bieg na dystansie 200 metrów. Pełnosprawni uczniowie podstawówek, w zależności od wieku, rywalizowali na dystansach od 400 do 1500 metrów, zaś dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowano trasy o długości 1500 i 2000 metrów.
Każdy uczestnik biegu na mecie otrzymywał dyplom uczestnictwa w zawodach. Najszybsi biegacze i biegaczki w każdej kategorii wiekowej dodatkowo otrzymywali medale, statuetki i drobne upominki. Dla szkół prowadzono też klasyfikację zespołową, nagradzaną okazałymi pucharami.
Po biegu i posileniu się przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Saminie drożdżówkami i grochówką, młodzi biegacze mogli zwiedzić nowe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :