Nidzica, Pasym, Ogródek, Ostróda, Olsztyn, Giżycko, Szczytno, Kętrzyn i Barczewo - w tych miastach już od 14 czerwca odbywał się będzie Festiwal „Teatr Jaracza w zabytkach Warmii i Mazur” W tym roku wakacyjne spektakle będzie można zobaczyć w plenerowych sceneriach warmińskich i mazurskich zamków gotyckich aż do 6 września.
Bilety na olsztyńskie spektakle można już kupić w kasie teatru i online za pośrednictwem strony internetowej tej instytucji kultury. Pozostałe bilety i zaproszenia będą dostępne w podmiotach zawiadujących miejscami wybranymi na teatralną scenę w ramach festiwalu w poszczególnych miastach.
Te spektakle zobaczymy:» WARMIA I MAZURY. BALLADA O MIŁOŚCI (adaptacja i reżyseria: Marta Miłoszewska)
Olsztyński Teatr Jaracza nigdy nie ukrywał swych bliskich związków ze swoją Małą Ojczyzną. Teraz w repertuarze pojawiło się przedstawienie wprost odnoszące się do tożsamości Warmiaków i Mazurów, ich skomplikowanej historii i ciągle niełatwej współczesności. Marta Miłoszewska, rodowita Olsztynianka, powróciła do swojego kraju lat dziecinnych, sięgając do rodzinnych korzeni, by przenieść na scenę wysoko ocenianą reporterską książkę Beaty Szady „Wieczny początek. Warmia i Mazury”.
Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia.
» WSZYSTKO NA DARMO (adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska; adaptacja, dramaturgia, współreżyseria: Piotr Wawer jr)
To adaptacja powieści Waltera Kempowskiego, rozgrywająca się zimą 1945 roku, gdzieś pomiędzy Olsztynem a Elblągiem. To znacznie więcej niż teatralna wycieczka w przeszłość. Obcość bohaterów, przeżywających swoje małe dramaty w centrum historycznej katastrofy, staje się w spektaklu okazją do przyjrzenia się współcześnie rezonującym mechanizmom: ignorowaniu rzeczywistości czy odpowiedzialności zbiorowej. Ta niepokojąca opowieść o życiu w cieniu wojny nasycona jest też przewrotnym humorem. Projektanci spektaklu, Weronika Szczawińska i Piotr Wawer jr, to duet twórczy rozwijający oryginalny język artystyczny.
» SZTUKA KOCHANIA POLAKÓW (reżyseria: Joanna Drozda)
Jeśli spodziewacie się spektaklu o polskich bohaterach, to dobrze trafiliście. Nie będzie to jednak opowieść o zwycięstwach i poświęceniach polskiego oręża, ale o sztuce, bez której (najdosłowniej) nie przetrwałby świat - sztuce kochania. Autorzy przedstawienia przekonują nas skutecznie, że w tej dziedzinie również jako naród mamy wyjątkowe osiągnięcia. I zapraszają na spotkanie z ludźmi, którym naprawdę dużo zawdzięczamy...
»
W 80 dni dookoła świata (reżyseria: Joanna Drozda)
„W 80 dni dookoła świata” na motywach powieści Juliusza Verne’a to spektakl familijny, pełen przygód i wciągających opowieści o różnych kulturach i tolerancji. Po przeszło 150 latach od powstania powieści twórcy wciąż widzą w niej inspirację do zabawy, promowania otwartej postawy na świat i wspaniały materiał do budowania na scenie fascynujących krain. Bohaterowie podróżujący po świecie wciąż są intrygujący, ponieważ kierują się odwagą, fantazją, uczciwością i życzliwością wobec innych ludzi.
Na tegoroczny wrzesień Teatr Jaracza przygotował 29. już odsłonę Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Chociaż tradycyjnie już wchodzące w program festiwalu wydarzenia towarzyszące nadal są trzymane w tajemnicy, to podczas czwartkowej (6.06) konferencji prasowej zaprezentowano już informacje o festiwalowych spektaklach. Będą to:
» GENIUSZ (reżyseria: Jerzy Stuhr) - 13 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA
Dramatycznie zderzenie dwóch postaci niezwykłego kalibru: Józefa Stalina i Konstantina Stanisławskiego. Pierwszy to tyran i jeden z największych zbrodniarzy w historii, ale też teatralny koneser i gorliwy widz. Drugi - bodaj największy kreator teatralny współczesności, ojciec nowoczesnego teatru, twórca „Metody” - systemu reguł gry aktorskiej, po dziś dzień (choć w różnych odmianach) uważanego za kanoniczny.
„Geniusz” to polska prapremiera dramatu Tadeusza Słobodzianka, autora tak głośnych sztuk, jak m.in. „Obywatel Pekosiewicz”, „Prorok Ilja”, „Sen pluskwy” czy „Nasza klasa”, którą wystawiono już kilkadziesiąt razy na całym świecie.
W roli Stalina - Jacek Braciak, w roli Stanisławskiego - Jerzy Stuhr, który po ponad półwieczu wspaniałej kariery aktorskiej i pedagogicznej tę rolę i spektakl traktuje jak swoiste podsumowanie.
» W MAJU SIĘ NIE UMIERA. HISTORIA BARBARY SADOWSKIEJ (reżyseria: Anna Gryszkówna) - 14 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA KAMERALNA
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.
» KIEDY STOPNIEJE ŚNIEG (reżyseria: Katarzyna Minkowska - 15 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA
Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak na potrzeby spektaklu stworzyli oryginalny scenariusz - portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje. O tym, jacy bywamy śmieszni w sytuacjach, które nas przerastają i jak wiele jesteśmy w stanie znieść, zanim zdecydujemy się cokolwiek zmienić. I o odważnych czynach, które bywają określane jako tchórzliwe, w zależności od tego, kto patrzy i z jakiego powodu potrzebuje je nazwać.
» PRZEŁAMUJĄC FALE (reżyseria: Justyna Łagowska) - 16 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA MARGINES
Ułóż się wygodnie i zamknij oczy. Opowiem ci o miłości. O potężnym uczuciu, które może dać siłę, ale potrafi też obnażyć nasze największe słabości. O tym, co połączyło Bess i Jana, choć nikt nie dawał temu związkowi szans. Opowiem ci o ludziach, których miłość została wystawiona na próbę. O wypadku, który odmienił ich życie w momencie, gdy wydawało się najbardziej szczęśliwe. Bo miłość to łzy radości, ale i cierpienia. Myślisz, że nie potrafi ranić? Zamknij oczy. Wzdłuż morskiego wybrzeża idzie kobieta... Widzisz to? Jeden z najgłośniejszych filmów Larsa von Triera w scenicznej adaptacji na dwoje aktorów - z kultowym dziełem mierzą się Aleksandra Przybył i Dariusz Chojnacki.
» MAŁA PIĘTNASTKA - LEGENDY POMORSKIE (reżyseria: Tomasz Man) - 18 WRZEŚNIA G. 19.30 | SCENA MARGINES
Mała Piętnastka to historia katastrofy, która wydarzyła się na wakacjach w roku 1948 na Jeziorze Gardno nieopodal Słupska. Podczas obozu harcerskiego wychowawczyni chciała zrobić atrakcję harcerkom i zorganizowała wycieczkę na łódkach przez Jezioro Gardno do morza. Łódki jednak okazały się dziurawe, a nie wszystkie harcerki umiały pływać... Spektakl jest próbą odtworzenia tych wydarzeń. Widzowie będą ławnikami, a aktorzy zeznają relacje.
W przedstawieniu usłyszymy również piosenki harcerskie na żywo.
» MATKA (reżyseria: Anna Augustynowicz) - 18 WRZEŚNIA G. 18.00 | SCENA DUŻA
Agata Kulesza wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami... Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.
» ZEMSTA (reżyseria: Michał Zadara) - 19 WRZEŚNIA G. 19.00 | SCENA DUŻA
„Zemsta”, czyli sztuka, w której nie chodzi o mur graniczny. Opowieść o władzy, miłości, pieniądzach i marzeniach. Klasyczna komedia XIX-wieczna, arcydzieło literatury polskiej, we współczesnej inscenizacji Michała Zadary - takiej, jakiej chciałby Fredro. Historia pełna inteligencji i elegancji, ale też przemocy.
W środę (12.06) w kasie teatru będzie można zakupić karnet na cały festiwal w cenie 590 zł (liczba karnetów ograniczona). Sprzedaż biletów na poszczególne spektakle rozpocznie się w czwartek (13.06) o godz. 11.00 w kasie teatru oraz online. Do końca czerwca bilety dostępne będą w przedsprzedaży z 10% zniżką.
Z D J Ę C I A
F I L M Y