Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:07 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Iza Sałamacha | 2024-05-29 17:53 | Rozmiar tekstu: A A A

70 akcji, 44 tony odpadów, 1872 uczestników. Podsumowanie Operacji Czysta Rzeka na Warmii

Olsztyn24
Podsumowanie Operacji Czysta Rzeka na Warmii (fot. Piotr Pawlik) | Więcej zdjęć »

W sobotę (25.05) zakończyliśmy 6. wiosenną edycję Operacji Czysta Rzeka. Uroczyste podsumowanie wspólnych działań odbyło się na Warmii, w Pajtunach (gm. Purda).

W tym roku w całej Polsce sprzątało z nami 26 709 osób. Przeprowadzono prawie 1000 akcji i zebrano ponad 475 ton odpadów. Najbardziej cieszy włączenie się do akcji młodych ludzi, którzy stanowią prawie 52% wszystkich uczestników.

Tam, gdzie sprzątamy już kilka lat, jest coraz mniej śmieci, a lokalne społeczności są uważne na to, co dzieje się wokół i nie pozwalają na zanieczyszczenia. Dało się to zaobserwować w minioną sobotę na podsumowującym tegoroczne aktywności spływie Kośną na Warmii. Z przyjemnością płynęliśmy czystą rzeką. Nie bez przyczyny więc podsumowanie zorganizowaliśmy w tym regionie, w społeczności, która zaraża swoją ekologiczną postawą sąsiednie lokalizacje. W 6. edycji w województwie warmińsko-mazurskim zebrano aż 44 tony śmieci! Łukasz Śmietanko, sołtys Pajtun, jest przykładem lokalnego lidera, który potrafi zachęcić do działania tak, aby ludzie czuli siłę wspólnoty i mieli moc sprawczą. Wraz z sołtysem z wielkopolskiego Orzechowa, Aleksandrem Warczygłową, opiekuje się programem „Czysta Wieś”.

W tym roku na Warmii odbyło się 70 akcji w ramach Operacji Czysta Rzeka 1852 uczestników zebrało ponad 44 tony odpadów. Sprzątano m.in. w Olsztynie, Dywitach, Iławie, Ełku, Barczewie, Ostródzie, Purdzie, Dobrym Mieście, Lidzbarku, Biskupcu, Stawigudzie, Miłomłynie czy Olsztynku.
R E K L A M A
Najwięcej akcji w tegorocznej edycji zorganizowano w wojewódzkie mazowieckim - 177 i to tutaj było najwięcej uczestników - 4086, i najwięcej odpadów - ponad 94 tony. Drugie w kolejności jest woj. lubelskie - 135 akcji, 3218 uczestników i prawie 69 ton odpadów. Te 2 pozycje stałe są od kilku lat. Na 3. miejscu zmiany - pod kątem liczby akcji w tym roku jest woj. dolnośląskie - 84, natomiast pod kątem zebranych odpadów 3. lokatę zdobywa województwo warmińsko-mazurskie z liczbą ponad 44 ton. 3. miejsce pod względem liczby uczestników zajęło woj. kujawsko-pomorskie - 2328 (tutaj uczestników niepełnoletnich było więcej niż dorosłych - 1392).

Kujawy i Pomorze to 4. pozycja, jeśli chodzi o liczbę akcji - 81. Na 5. miejscu Warmia i Mazury - 70 akcji.

Jeśli chodzi o liczbę zebranych odpadów, 4. pozycja należy do woj. łódzkiego. To samo miejsce, ale pod kątem uczestników z liczbą 2237 zajmuje woj. dolnośląskie, które jednocześnie plasuje się na 5. pozycji pod względem liczby odpadów - ponad 42 tony.

Woj. łódzkie zajmuje 6. miejsce, biorąc pod uwagę akcje - 68, natomiast 6. w kolejności zebranych odpadów i uczestników okazuje się woj. wielkopolskie - prawie 28 ton i 2232 uczestników.

W 6. edycji najczęściej sprzątaliśmy obszary związane z rzekami - nad ich brzegami odbyły się 493 spotkania, czyli 49% wszystkich akcji. W dalszej kolejności były to miejscowości - 101 akcji, sołectwa - 87, wioski - 81, jeziora - 72, miasta - 51, lasy - 50, akcje kajakowe - 4, morze - 2.

Uczestnicy oficjalnego podsumowania wiosennej edycji w Pajtunach spłynęli czystą Kośną (śmieci było naprawdę niewiele - kilka niepełnych worków, m.in. 2 opony, koc i krzesło). Była tam także możliwość uczestniczenia w rozmowach z ekspertami ekologicznymi:

» Adamem Gełdoniem - znawcą wilków z Nadleśnictwa Spychowo,
» Katarzyną Maziec - pszczelarką,
» Marzeną Siemaszko - zielarką,
» Konradem Staweckim - hydrobiologiem,
» Piotrem Czuryłło - preppersem,
» Sylwią Molewską z Fundacji Biznes dla Klimatu, specjalistką m.in. od małej retencji,
» Piotrem Szczepańskim z Fundacji Wspomagania Wsi.

Spotkanie było także okazją do udziału w ciekawych warsztatach ekologicznych, muzycznych i konkursach z nagrodami. Festynowi towarzyszyła także wspaniała muzyka Łukasza Jędrysa oraz Bez Ciśnienia, Czułego Echa i Celtic Tree, a o wszelkie pyszności zadbały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.

Organizację pikniku w Pajtunach wsparli: Gmina Purda, Lokalna Organizacja Turystyczna „Pogranicze Warmii i Mazur”, Gminny Ośrodek Kultury w Purdzie, Pro-Inox, Res Energy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, KGW Pajtuny, Koło Gospodyń Wiejskich „KleBabki” w Klebarku Małym, Prejłowianki Prejłowo, Koło Gospodyń Wiejskich Marcinkowianki, Krowa z Prejłowa, Zagroda Warmińska Pszczoła, Lasy Państwowe, Na Patryckiej Górce i Wypożyczalnia Kajaków „Ryś” Olsztyn Bartąg.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.