Wystawa „Turnieje Roland Garros 1980-2024...” prezentowana jest Starym Ratuszu
Iwona Bolińska-Walendzik (WBP) i Jerzy Kurowski, właściciel kolekcji | Więcej zdjęć »
W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto w piątek (24.05) wystawę „Turnieje Roland Garros 1980-2024 (plakaty z kolekcji Jerzego Kurowskiego)”.
Jerzy Kurowski o wystawie:
Francuska Federacja Tenisowa (Fédération Française de Tennis, FFT) jest organem zarządzającym tenisem we Francji. Została założona w 1920 roku jako Fédération Française de Lawn Tennis (Francuska Federacja Tenisa na Trawie). Zmiana nazwy nastąpiła w 1976 r. Jej siedziba mieści się w Paryżu na stadionie Rolanda Garrosa. Do jej zadań należy organizowanie zawodów tenisowych (w tym French Open), wspieranie klubów oraz zarządzanie francuskimi drużynami tenisowymi (w tym dla Pucharu Davisa i Fed Cup). Pierwszy turniej o Mistrzostwo Francji pod nazwą Championnat de France rozegrano w Paryżu w 1891 roku.
French Open, znany jako Roland-Garros, to duży turniej tenisowy odbywający się na przełomie maja i czerwca przez dwa tygodnie w Paryżu. To jeden z czterech turniejów zaliczanych do tzw. Wielkiego Szlema (pozostałe to Wimbledon, US Open i Australian Open).
R E K L A M A
W 1980 roku Daniel Lelong, dyrektor galerii o tej samej nazwie, zasugerował, aby Francuska Federacja Tenisowa powierzyła zaprojektowanie plakatu dla turnieju artyście o znaczącym nazwisku w obszarze sztuki współczesnej. FFT zaakceptowała pomysł, a pierwszą umowę podpisał Walerio Adami. W następnych latach autorami plakatów byli: Arman, Miro, Tapies, Alechinsky, Saura, Pignon-Ernest i inni.
W bieżącym roku wybór padł na francuskiego fotografa i grafika Paula Rousteau. Jego plakat przedstawia krajobraz Paryża z widokiem na Sekwanę namalowany w impresjonistycznym stylu z charakterystycznymi czerwono-pomarańczowymi odcieniami, które są synonimem mączki z kortów Rolanda Garrosa. Dodatkowe nawiązania do turnieju to zniekształcony na powierzchni wody widok kortu tenisowego oraz zachodzące słońce przybierające kształt świecącej żółtej piłki tenisowej. Plakat nawiązuje też do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Artysta przyznał, że efekt końcowy plakatu powstał dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Mamy więc na plakacie bogatą historię paryskich turniejów tenisowych oraz wykorzystanie najnowszego trendu w sztuce...
Z wystawą zapoznać się można do 8 czerwca 2024 r.
Jerzy Kurowski (rocznik 1953) - informatyk, aktualnie zajmuje się audytami oraz bezpieczeństwem informacji. Jego główne zainteresowania to: muzyka, sztuka i podróże. Odwiedził ok. 70 krajów, gromadzi zdjęcia i filmy. Posiada kolekcje płyt winylowych, CD i DVD oraz plakatów i grafik.
Udostępnił zbiory na wystawy w Galerii BWA w Olsztynie: „Słynne płyty, słynne okładki” (2017; wydał książkę o tym samym tytule), „Jan Lebenstein - Folwark zwierzęcy i inne grafiki” (2020), „Joan Miró - plakaty autorskie” (2022). Dla pogłębienia wiedzy z zakresu kolekcjonerstwa w 2015 roku ukończył studia dyplomowe „Polski i międzynarodowy handel sztuką” na Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie.