Na Polach Grunwaldu po raz kolejny pojawili się dzisiaj (17.05) łucznicy konni. Biorą oni udział w „Majówce z łukiem i koniem” - tradycyjnej już majowej imprezie organizowanej przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Najważniejszą częścią majówki są Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego, rozgrywane w tym roku po raz trzynasty.
Na listach startowych znalazło się 38 łuczników i łuczniczek, głównie z Polski. Międzynarodowego charakteru imprezie nadaje udział łuczników z Wielkiej Brytanii, Sudanu, Hiszpanii, Kataru i Jordanii. Jak powiedział nam Michał Sanczenko z klubu łuczniczego AMM Archery, współorganizator zawodów, zainteresowanie przyjazdem do Polski zagranicznych zawodników było większe, lecz nie wszyscy chętni otrzymali wizy wjazdowe do Polski. Zgody na wjazd do naszego kraju nie otrzymali m.in. łucznicy z Chin i Iranu. Niektórym z polskich łuczników na przeszkodzie stanęły też kontuzje, które w łucznictwie konnym również się zdarzają. Poza tym łucznictwo konne rozwija się dynamicznie, w Polsce powstają nowe kluby łuczników konnych i ich członkowie już nie tak chętnie chcą przemierzać cały kraj, by wziąć udział w zawodach pod Grunwaldem, koncentrując się na zawodach rozgrywanych bliżej miejsca zamieszkania.
Zawody pod wzgórzem pomnikowym w Stębarku potrwają do niedzieli. Dzisiaj, w pierwszym dniu zawodów rozegrano najtrudniejszą dla koni i łuczników, ale również najbardziej widowiskową konkurencję - tor polski, nazywany też grunwaldzkim. Konkurencja polegała na pokonaniu toru o długości 750 metrów, w czasie do 1 min. 25 sek. W czasie przejazdu zawodnicy zdobywali punkty, strzelając z łuku do 12. tarcz umieszczonych po obu stronach toru. Na jutro zaplanowano konkurencję Tower 90, a zawody zakończy niedzielna konkurencja Qabak.
Uroczyste zakończenie zawodów zaplanowano na godz. 15.00. Wtedy to ogłoszone zostaną wyniki trzydniowych zawodów, a najlepsi łucznicy i łuczniczki otrzymają nagrody. Wśród nich są m.in. łuki i strzały oraz inne łucznicze akcesoria.
Wcześniej, bo w godz. 14.00-15.00 zaplanowano specjalny pokaz konny dla publiczności.
Dodajmy, że oprócz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem i AMM Archery z Wasilkowa k/Białegostoku, organizatorami zawodów łuczniczych pod Grunwaldem są fundacja Instytut Łucznictwa Konnego oraz marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :