O godzinie 9.00 rozpoczną się dzisiaj (7.05) matury. Ogółem w kraju przeprowadzonych zostanie około 556 885 egzaminów w części ustnej oraz blisko 1 405 725 egzaminów w części pisemnej.
W tym roku egzamin maturalny ponownie jest przeprowadzany w dwóch formułach. Absolwenci czteroletniego liceum ogólnokształcącego; pięcioletniego technikum (po raz pierwszy); branżowej szkoły II stopnia na podbudowie ośmioletniej szkoły podstawowej (po raz pierwszy); osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia czteroletniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych (po raz pierwszy); absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB (po raz pierwszy) przystąpią do egzaminu w Formule 2023; natomiast absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. trzyletniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum, liceum profilowanego oraz technikum uzupełniającego dla młodzieży, uzupełniającego liceum ogólnokształcącego; branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny) oraz osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia trzyletniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych - w Formule 2023.
W województwie warmińsko-mazurskim w 206 szkołach do egzaminów dojrzałości przystąpi 10 456 abiturientów, w tym 1 338 zdających egzamin w Formule 2015 i 9 118 zdających egzamin w Formule 2023. W Olsztynie będzie to 2 611 uczniów z 37 szkół. Ponownie do matur natomiast podejdzie 478 (291 w Formule 2015 i 187 w Formule 2023) poprawkowiczów.
Maturzysta musi przystąpić do 3 obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (oraz języka mniejszości narodowej - wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej), oraz 2 ustnych na poziomie podstawowym: języka polskiego i obcego (oraz języka mniejszości narodowej).
Każdy absolwent ma również obowiązek przystąpienia do 1 pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego - na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym). Osoby chętne mają możliwość przystąpienia maksymalnie do 5 egzaminów na tym poziomie. Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne.
W bieżącym roku absolwenci wszystkich typów szkół nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika.
Aby zdać maturę, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych na poziomie podstawowym. W przypadku przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie ma progu zaliczeniowego (wynik z egzaminu służy do rekrutacji na studia).
Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Egzaminy ustne rozpoczną się 11 maja i potrwają do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja. Będą przeprowadzane według harmonogramu ustalonego przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Świadectwa maturalne zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 9 lipca.