W Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim zakończyły się trwające łącznie piętnaście lat prace konserwatorskie i restauracyjne, które nadały temu pomnikowi historii wspaniały blask. Dzisiaj (20.04) w zamku odbyła się podniosła uroczystość podsumowująca ostatni - III etap projektu pod hasłem „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”.
Na uroczystość do Lidzbarka Warmińskiego przyjechali gospodarze obiektu - muzealnicy z Muzeum Warmii i Mazur na czele z dyrektorem Piotrem Żuchowskim, wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król, obecny marszałek województwa Marcin Kuchciński oraz jego poprzednicy: obecny senator Gustaw Marek Brzezin i obecny poseł i wiceminister Jacek Protas. Nie zabrakło też metropolity warmińskiego abpa Józefa Górzyńskiego, rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzego Przyborowskiego oraz najważniejszych przedstawicieli samorządów z Lidzbarka Warmińskiego. Na uroczystość zaproszono również mieszkańców regionu i turystów, dla których przygotowano ciekawe propozycje gier, zabaw, warsztatów, pokazów, spektakli i koncertów. Uczestnicy uroczystości mogli też zwiedzać zamek i jego okolice, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, które odrestaurowano i wyposażono w ramach ostatniego etapu konserwacji i restauracji zamku.
Przypomnijmy, że w pierwszym etapie prac konserwatorsko-restauracyjnych naprawiono dachy krużganków, odtworzono i poddano renowacji bruk zamkowego dziedzińca, wykonano odwodnienie dziedzińca, zakonserwowano ściany krużganków wraz z zegarem słonecznym oraz kamienne kolumny, schody, portale. Zakonserwowano też odsłonięte polichromie na ścianach i sklepieniach krużganków.
Prace w II etapie koncentrowały się na remontach dachów czterech skrzydeł i wież zamkowych, pracach konserwatorskich elewacji południowej, trzech wieżyczek i wieży, modernizacji instalacji elektrycznej i odgromowej, adaptacji piwnic skrzydła północnego na cele wystawowe oraz przygotowaniu wystawy o dziejach budowlanych rezydencji biskupów warmińskich.
W III etapie konserwacji i restauracji lidzbarskiego zamku zajęto się otoczeniem zamku. Odrestaurowane zostały mury oporowe okalające zamek, zrekonstruowano zamkowy most oparty na średniowiecznych filarach. Podjęto się też szczególnego zadania - odtworzenia ogrodów biskupich, które szczególnie za czasów biskupa Ignacego Krasickiego słynęły w Prusach i Rzeczypospolitej. Udało się też odzyskać dla celów wystawienniczych nowe powierzchnie w dawnej kuchni oraz podziemiach, gdzie urządzono nowe wystawy poświęcone zamkowej kuchni oraz sierocińcowi, który funkcjonował w zamku w czasach nowożytnych. Powstała też nowa, archeologiczna ścieżka zwiedzania.
Ważną częścią projektu było kilkadziesiąt nowych wydarzeń kulturalnych związanych z dziejami regionu, które na stałe wpiszą się do kalendarza wydarzeń Muzeum Warmii i Mazur.
Działania realizowane w ramach projektu „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce - III etap” sfinansowane ze środków MF Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. funduszy norweskich), ze środków budżetu państwa oraz ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :