„MandalArt” to tytuł nowej wystawy, którą od dzisiaj (19.04) możemy oglądać w Galerii „FilArtmonia” Filharmonii Warmińsko Mazurskiej. Na trzech kondygnacjach foyer filharmonii eksponowane są 22 mandale - niezwykłe obrazy z roślin.
Autorką wystawy jest olsztynianka, osoba wielu talentów, zainteresowań i zajęć - Agnieszka Reimus Knežević. To aktorka, pedagożka i animatorka społeczno-kulturalna. Stypendystka MENiS, MKiDN oraz Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie teatru w latach 2009-2011. Wyróżniona nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Prezydenta Miasta Olsztyna za całokształt pracy artystycznej. Prowadzi zajęcia teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest reżyserką Teatru Prawie Dorosłego w Bartągu i Białego Teatru, pasjonatką teatru. Założyła i prowadzi jedno z olsztyńskich przedszkoli niepublicznych, w którym prowadzi zajęcia teatralne z najmłodszymi dziećmi. Organizuje festiwal teatralny dla dzieci Fiku Miku w Teatrzyku. Założyła również Fundację KANGOOR, w której realizuje autorskie projekty edukacyjne. Pani Agnieszka to też mistrzyni florystyki, absolwentka Schol of Art Izabeli Tkaczyk oraz studiów hortiterapii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jest też pomysłodawczynią projektu „Biofeeling” oraz aktywnie uczestniczy w pokazach florystycznych w Polsce.
- Prowadzę bardzo aktywne życie, chyba czasami nawet nadaktywne - powiedziała autorka podczas dzisiejszego wernisażu wystawy.
- Przyszedł jednak taki czas, kiedy potrzebowałam wyciszenia i zaczęłam szukać czegoś nowego. Postanowiłam wyjść ze swojej strefy komfortu i poszukać sobie jakiejś dziedziny, w której niewiele umiem. Tak było z kwiatami. Myślałam na początku, że to będzie taka zabawa z roślinami, że będę je sobie układała, a potem okazało się, że muszę uczyć się matematyki, fizyki, chemii, biologii i nawet łaciny. Mój mózg trochę wariował, ale rośliny przyniosły mi wyciszenie. Przyniosły mi relaks, spokój, harmonię, synergię. I po takim szalonym, codziennym życiu przychodzi czas, że siadam o poranku i w ciszy pracuję z roślinami. Mandale w moim sercu są już od ponad dwóch lat.Mandala to jeden z najstarszych symboli ludzkiej myśli, łączy w sobie dwa istotne elementy: okrąg symbolizujący to co transcendentne, nieskończone i boskie oraz kwadrat symbolizujący to, co wewnętrzne, związane z człowiekiem i ziemią. Mandale znane są od paleolitu, a słowo „mandala” pochodzi z sanskryptu, oznaczając środek i to co wokoło. W dzisiejszych czasach, tworzenie mandali nadal jest popularne, także w formie kwiatowych obrazów.
Więcej o wernisażu wystawy „MandalArt” w naszej wideo relacji z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y