Czy znasz „Stefana Nosferatu”? Poznaj go w niedzielę w Teatrze Jaracza!
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie zaprasza w niedzielę (21.04), o godzinie 18.00, do foyer głównego w swojej siedzibie na wernisaż wystawy „Stefan Nosferatu” Roberta Listwana.
„Serce ustało, pierś już lodowata, Ścięły się usta i oczy zawarły; Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata! Cóż to za człowiek? - Umarły.”
Adam Mickiewicz „Upiór”
Choć Stefan Jaracz nigdy nie przebywał w Olsztynie, to właśnie jego popiersie stoi w naszym mieście. Odlane zostało w Sudwie pod Olsztynkiem, z płyt i liter przetopionych z mauzoleum feldmarszałka Paula von Hindenburga.
R E K L A M A
Nie zmienia to jednak faktu, że jest patronem i duchem teatru Warmii i Mazur, z którym utożsamiają się mieszkańcy Olsztyna. Dlatego postanowiono po niego sięgnąć, lekko odkurzyć i wcielić w nową rolę - Nosferatu.
Teatr postawił na estetykę horroru, która aktualnie przezywa swój renesans. Do śmiałej interpretacji wizualnej Stefana Nosferatu zaproszono Roberta Listwana. O oprawę muzyczną wernisażu zadba Szymon ATIS Brakoniecki.
Kurator: Dawid Zalesky
Zapraszamy! Wstęp wolny
******
Robert Listwan (ur. 1974 w Olsztynie) studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym na olsztyńskim Bienalle. W 2010 roku otrzymał medal „Najlepszy z Najlepszych” od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za szczególne zasługi w promowaniu regionu w kraju i za granicą w dziedzinie sztuki. W 2023 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za wybitne zasługi w dziedzinie sztuki. Stypendysta Ministerstwa Kultury. Malarz, ilustrator, grafik. Jego prace prezentowane były na wystawach m.in. w Polsce, Danii, Norwegii, Francji, Hiszpanii i na Litwie. Autor ilustracji do „Bajek” Ignacego Krasickiego. Prace artysty znaleźć można w kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz olsztyńskiej Zachęty Sztuk Pięknych. Filantrop i Członek Honorowy Rotary Club Olsztyn Varmia. Aktualnie tworzy i mieszka w Olsztynie.
Szymon ATIS Brakoniecki - DJ, manager i twórca eventów, aktywnie działający na elektronicznej scenie Warmii od kilkunastu lat, wcześniej zaangażowany w undergroundowym środowisku hiphopowym.
W swojej aktywności muzycznej określa siebie kuratorem dźwięków. W swoich selekcjach muzyki nietanecznej dobiera utwory z pogranicza gatunków eksperymentalnych, etnicznych, drone, ambient oraz ścieżek filmowych. Znajduje historię, która opiera się na doświadczeniu nastroju, głębi przeżywania, wprowadzając słuchaczy w stan quasi medytacji. W setach dostosowanych do aktywności parkietowych miesza industrialne uderzenia z szeroko pojętym techno i electro tak, by bez zbędnego podziału gatunkowego wydobyć z publiczności odpowiednią dynamikę.
Pod nazwą Teorii Chaosu prowadzi wraz z Piotrem (Meszkovem) Michalskim serię wydarzeń i kanał podcastowy, gdzie didżeje i producenci z całego świata dzielą się swoimi kompozycjami.
Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym.