We wrześniu 2022 r. oddany został do użytku nowy budynek Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Prace nad realizacją inwestycji trwały aż 4 lata i pochłonęły blisko 49 milionów złotych. Imponująca budowla dysponuje 1300 mkw powierzchni wystawienniczej, w której odwiedzający mogą zapoznać się z wystawą stałą zatytułowaną „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411”. Wystawa ta jest połączeniem nowoczesnych multimedialnych technologii z tradycyjnie wyeksponowanymi muzealiami. Podzielona jest na kilka paneli tematycznych, które zakresem chronologicznym obejmują czasy od rozbicia dzielnicowego po współczesność.
W tzw. nowej siedzibie muzeum znajdują się sale ekspozycyjne i widowiskowe, sale audytoryjne z zapleczem, powierzchnia pracy naukowej, zaplecze techniczne i socjalne oraz... jedna pusta, do dziś niezagospodarowana przestrzeń o powierzchni ok. 40 mkw. Do dnia dzisiejszego tajemnicą było przeznaczenie pustego pomieszczenia znajdującego się obok kasy biletowej.
Placówka postanowiła przekształcić tę przestrzeń w nowoczesną księgarnię, która ma być miejscem spotkań miłośników historii, literatury i kultury. Po ponad roku nieużyteczności, miejsce będzie tętnić życiem.
Nowoczesny projekt księgarni, przygotowany przez firmę SOHO Design z Olsztyna, zapowiada ciekawe miejsce, które będzie oferować szeroki wybór książek związanych z historią regionalną, bitwami oraz szeroko pojętą kulturą. Wnętrze zaprojektowane w stylu loftowym wydaje się być na pierwszy rzut oka dość chłodne i minimalistyczne. Jednak dodanie malinowoczerwonych elementów oraz drewnianych lameli nadało całości przytulnego, klimatycznego charakteru.
-
Księgarnia ma być nie tylko miejscem sprzedaży publikacji, ale także przestrzenią edukacyjną i kulturalną, w której odbywać się będą spotkania autorskie, prelekcje czy warsztaty dla osób zainteresowanych historią - zapowiada Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
Decyzja Muzeum Bitwy pod Grunwaldem o otwarciu księgarni ma na celu poszerzenie oferty kulturalnej dla odwiedzających oraz stworzenie dodatkowego miejsca, które będzie mogło przyciągnąć zarówno stałych bywalców muzeum, jak i nowych gości, zainteresowanych literaturą i historią.
Realizacja tego projektu to krok w kierunku jeszcze większego zaangażowania w promocję czytelnictwa oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego poprzez dostęp do szerokiej gamy publikacji. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem chce stworzyć miejsce, które będzie nie tylko inspirujące pod względem treści, ale także estetyczne i komfortowe dla każdego, kto zechce odwiedzić tę wyjątkową przestrzeń.
Nowa księgarnia ma być otwarta jeszcze w tym sezonie turystycznym.