Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:28 01 listopada 2024 Imieniny: Wszystkich Świętych
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
red. | 2008-09-10 19:21 | Rozmiar tekstu: A A A
II Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie

Przegląd Filmowy w CEiIK

Olsztyn24

Stowarzyszenie na rzecz Kultury Żydowskiej B’JACHAD i Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” w ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie pod Honorowym Patronatem Ambasady Izraela w Polsce i Wojewody Warmińsko-Mazurskiego zapraszają na dwudniowy Przegląd Filmowy - reprint warszawskiego festiwalu filmowego „Żydowskie Motywy”.

Przegląd rozpocznie się w sobotę (13.09) o godz. 13.00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy ul. Parkowej 1.

Tego dnia na ekranie zaprezentowane zostaną obrazy:
- HUMUS (58 min.)
- OBCY (20 min.)
- NIECZYSTA-NIDA (10 min.)
- JAJKO CZY KURA (40 min.)

W niedzielę (14.09) uczestnicy Przeglądu zobaczą następujące filmy:
R E K L A M A
- WYBRAŃCY (88 min.)
- PANNA MŁODA-KALLAH (15 min.)
- HOTEL 9 GWIAZDKOWY (52 min.)
- MOTYLE (12 min.).

Niedzielne prezentacje rozpoczną się w CEiIK również o godz. 13.00.

******

FILMY PREZENTOWANE NA PRZEGLĄDZIE

Humus curry

p>Twórcy filmu:
- kraj i rok produkcji: Izrael/2006
- scenariusz i reżyseria: Noam Pinchas & Yoni Zigler
- zdjęcia: Noam Pinchas & Yoni Zigler,
- montaż: Yuval Erez,
- produkcja: Arik Bernstein, Alma Films & Yariv M. Mozer, Mozer Films
Rozpowszechnianie: Kanał 8 - Izrael
Rodzaj filmu: dokumentalny
Czas trwania: 58 min.

Streszczenie:
Od wielu lat dla Izraelczyków podróż do Indii stanowi swoisty rytuał przejścia. Humus curry ukazuje życie hinduskiej wioski, w której roi się od turystów izraelskich. Film nie zawiera wywiadów, obecność kamery jest niezauważalna. Widzów raz po raz zaskakują sceny intymne, zabawne i poruszające. Krople deszczu zmieniają się w krople łez, a my mamy wyjątkową okazję, by na kulturę izraelską spojrzeć oczyma Hindusów.

Reżyser:
Yoni Zigler (Izrael) urodzony w 1981 roku. Kręcił klipy muzyczne, reklamówki, czołówki, krótkie filmy, migawki dla telewizji izraelskiej oraz filmy dokumentalne. Obecnie (2007) pracuje nad serialem dokumentalnym oraz swym pierwszym filmem fabularnym.

Noam Pinchas urodzony w 1074 roku. Reżyser filmowy, buddysta, nadaktywny. Muzyk, reżyser dźwięku do filmów. Wykłada w Jordan Halley College, wydział dźwięku. Wyreżyserował i zmontował liczne ścieżki dźwiękowe do filmów i dla telewizji. Od roku 2005 robi filmy dokumentalne. Ma wielką wiarę w ducha ludzkiego.

Obcy VI

Twórcy filmu:
- kraj i rok produkcji: Polska/ 2007
- reżyseria: Borys Lankosz
- scenariusz: Magda Bart
- zdjęcia: Bartek Cierlica
- operator kamery: Michał Sobociński
- kierownik produkcji: Sylwia Rajdaszka
- montaż: Leszek Molski
- muzyka: Mikołaj Trzaska
- scenograf: Mateusz Wolfram
- producent: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, TVP Kultura
Rodzaj filmu:
fabularny
Czas trwania: 20 min.

Streszczenie:
Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo - a na pewno nie przez następne dwa tygodnie.

Reżyser:
Borys Lankosz, reżyser filmowy, absolwent Łódzkiej Filmówki. Jego film Polacy, Polacy jest przenikliwymi delikatnym portretem trzech wielkich polskich artystów - noblistki Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema (Solaris) i Krzysztofa Pendereckiego. W roku 2006 Borys podróżował po świecie i pracował nad cyklem dokumentalnym Z drugiej strony, który był kręcony w Iranie, we Francji i w Chinach. Zrobił też film dokumentalny Rekord Errola w Zimbabwe. W zeszłym roku Lankosz pracował z Agnieszką Holland nad jej nowym serialem telewizyjnym Ekipa i miał debiut fabularny - krótki film Obcy VI.

Nieczysta

Twórcy filmu:

- kraj i rok produkcji: Wielka Brytania/2007
- scenariusz i reżyseria: Dafna Sudri
- zdjęcia: Dafna Sudri
- produkcja: Dafna Sudri
Rodzaj filmu: krótki film animowany
Czas trwania: 10 min.

Streszczenie:
Dzień z życia żydowskiej pary, dochowującej tradycji Niddy.

Reżyser:

Dafna Sudri urodziła się w Limie w Peru w 1980 roku. Jako osiemnastoletnia dziewczyna przeniosła się do Izraela, by studiować historię sztuki i media cyfrowe. Po czterech latach wyjechała do Londynu, gdzie uzyskała licencjat z animacji na uniwersytecie Westminster. Obecnie mieszka w Izraelu z mężem i synem i pracuje jako montażystka wideo i projektantka stron internetowych.

Jajko czy kura


Twórcy filmu:

- kraj i rok produkcji: Izrael/2007
- reżyseria: Alon Alszeich
- zdjęcia: Eran Jeheckel
- montaż: Alon Alszeich, Eran Jeheckel
- muzyka: Dekel Tuvia
Rodzaj filmu: dokumentalny
Czas trwania: 40 min.

Streszczenie:

Film stanowi część serialu telewizyjnego „Red Dawn”. Na granicy między Izraelem i Autonomią Palestyńską, 4 km od Gazy, leży kibuc Nir Am. Pomimo pocisków izraelskich i helikoptera szybującego nad głowami oraz rakiet palestyńskich padających na podwórko, Julia, rosyjska imigrantka i jej pięcioletnia córka nie poddają się. Wożąc dziecko z lekcji skrzypiec na tańce, Julia posuwa się w swej lewicowości o krok dalej. Wywołuje to reakcję łańcuchową, doprowadzającą do nieoczekiwanych rezultatów. To kameralna, zadziwiająca opowieść o matce i córce, które wychowują się nawzajem w okolonym drutem kolczastym rajskim ogrodzie.

Reżyser:
To debiut reżyserski Alon Alszeich. Alon mieszka, tworzy i naucza na południu Izraela. Alon Alszeich i Eran Jecheckel, operator i współtwórca filmu, są właścicielami „Armadil Video” - hinduskiej spółki produkcyjnej.

Wybrańcy

Twórcy filmu:
- kraj i rok produkcji: Niemcy
- scenariusz i reżyseria: Wendla Nölle
- montaż: Christiane Schniebel
- zdjęcia: Kevin Fritz
- dźwięk: Anna Fenske & Josh Neal
- reżyseria dźwięku: Roman Vehlken
- montaż komputerowy: Henning Glabbart
- tekst narracji: Katrin Hennicke & Wendla Nölle
- animacja: Volker Collman & Carrie Gassen
- produkcja: Wendla Nölle
- II producent: Anna Fenske
Czas trwania: 88 min.
Rodzaj filmu: dokument

Streszczenie:
Kompozytorka i reżyserka filmowa Wendla Nölle udaje się na Manhattan, by poznać młodych muzyków żydowskich i ich twórczość, przy okazji prezentując nam nowe pokolenie muzyków żydowskich, działających w Nowym Jorku. Przedstawia między innymi ortodoksyjnego konwertytę, który rapuje w czterech językach, wplatając je w muzyczne studium nauczania talmudycznego, grupę, grającą muzykę pop, która łączy funk z duchowością żydowską i hebrajską liryką oraz ortodoksyjnego rabina, który zadomowił się na niezależnej scenie muzycznej na Lower East Side. Ale film ukazuje nie tylko muzyków, lecz i sam Nowy Jork, jego niezwykłą różnorodność, wzbogacającą konkretne koncerty o żywiołowe tło.

Reżyser:
Po ukończeniu szkoły średniej Wendla studiowała inżynierię mediów w szkole inżynierskiej w Hamburgu, gdzie specjalizowała się w produkcji audiowizualnej. Studiowała też na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, by pogłębić wiedzę w dziedzinie komunikacji wizualnej. Jej nauczycielami byli, między innymi, Wim Wenders i Fatih Akin. Wybrańcy to jej debiut oraz podsumowanie lat studiów.

Kallah (Panna młoda)

Twórcy filmu:
- kraj i rok produkcji: Wielka Brytania/2007
- scenariusz i reżyseria: Miri Shapiro
- produkcja: Chrissy Bright/Natalie Higashi
- kierownik produkcji: Aneta Chalas
- koncepcja produkcji: Fabrice Serafino
- zdjęcia: Michael Frantzis
- operator: Natalie Higashi
- dźwięk i montaż: Vanat Sermpol
- muzyka: piosenki z „Siddur Kiddush Levanah”
Rodzaj filmu: krótki film fabularny
Czas trwania: 15 min.

Streszczenie:

Ustalono już wszystkie szczegóły małżeństwa Sary, skojarzonego przez rodziców młodych. Mając śmiertelnie chorą matkę, musi poddać się wszelkim obrzędom religijnym, mającym uczynić z niej „koszerną żydowską pannę młodą”. Film pokazuje zmagania Sary, starającej się pogodzić kulturowe wymogi religii ze swymi uczuciami, zdaje sobie bowiem sprawę, że osoby, dla której podejmuje wszystkie wysiłki, niebawem nie będzie na świecie.

Reżyser:
Urodzona w Izraelu Miri obecnie mieszka w Londynie. Uzyskała magisterium w dziedzinie nauk humanistycznych, studiując literaturę i filozofię. W swej twórczości szczególną uwagę poświęca historiom pojedynczego człowieka w cieniu wydarzeń, jednostce wobec społeczeństwa, religii czy rzeczywistości politycznej. Obecnie Miri zaczęła pracę nad scenariuszem filmu fabularnego o społeczności Beduinów w Izraelu.

Hotel dziewięciogwiazdkowy

Twórcy filmu:

- kraj i rok produkcji: Izrael/2007
- reżyseria: Ido Haar
- produkcja: Edna & Elinor Kowarsky, Eden Productions
- zdjęcia: Ido Haar, Uri Ackerman
- montaż: Ido Haar (pierwsza obróbka: Era Lapid)
- produkcja: Eden Productions
Rodzaj filmu: dokument
Czas trwania: 52 min.

Streszczenie

Na izraelskich terytoriach okupowanych tysiące Palestyńczyków pracują nielegalnie na budowach. Po ciężkiej i niebezpiecznej podróży, z kocami i tobołkami, przechodzą przez wzgórza do miejsc, gdzie mogą znaleźć zatrudnienie. W dziewięciogwiazdkowym hotelu twórcy filmu idą tropem Ahmeda i Muhammada. Jeden jest pogodnym kolekcjonerem znajdowanych rzeczy, drugi bezlitosnym krytykiem palestyńskiego charakteru („Myślimy wstecz. Nigdy nie myślimy naprzód.”) Za pomocą surowych, reportażowych ujęć ten niepokojący, lecz wzruszający film dokumentuje przyjaźń, nostalgię oraz bezkompromisową chęć przeżycia.

Reżyser:

Ido Haar ukończył szkołę filmową i telewizyjną Sama-Spiegla w Jerozolimie. Jego pierwszy film dokumentalny Topniejąca Syberia zyskał duże uznanie izraelskiej krytyki. Jego drugi film dokumentalny, Dziewięciogwiazdkowy hotel, również zdobył wysokie noty w Izraelu, a ma też być wyświetlany w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świata.

Parparim/Motyle


Twórcy filmu:
- kraj i rok produkcji: Holandia/2007
- reżyseria: Jaap van Heusden
- scenariusz: Miron Ashkenazy
- produkcja: Guapo Productions, Jaap Dronkert
- zdjęcia: Jan Moeskops
- montaż: Jasper Quispel
Rodzaj filmu: fabularny
Czas trwania: 12 min.

Streszczenie:
Simcha jest wytrącona z równowagi spotkaniem z Gideonem, studentem z Izraela, który przyjechał na wymianę. Jak ma ułożyć sobie stosunki z ortodoksyjnym Żydem, który nawet rozmowę z dziewczyną uważa za zachowanie wysoce nieprzyzwoite. Magiczne przedstawienie, w którym Simcha chce wystąpić z Gideonem, może nie dojść do skutku, chyba że dziewczyna znajdzie sposób, by młodzieńca do siebie zbliżyć...

Reżyser:

Jaap van Heusden nakręcił kilka filmów dokumentalnych i krótkich filmów fabularnych. W 1998 roku założył Semifilms, studio dla młodych reżyserów. Ostatnio studiował filozofię na uniwersytecie w Utrechcie i ukończył wydział reżyserski holenderskiej akademii filmowej. Jego film dyplomowy Historia zawikłana, po prostu opowiedziana została nominowana do nagrody Academy Award w kategorii filmów studenckich w Los Angeles oraz na festiwal w Cannes w 2006 roku, a także otrzymała nagrodę Nassensteina i nagrodę Tel Awiwu za najlepszy scenariusz. Jaap i Patrick van Es przygotowują teraz serial sensacyjny Kamp Wolf dla telewizji holenderskiej. Jaap obecnie kręci swój pierwszy film fabularny, 1001 Vlucht i pisze scenariusz do filmu Taal. Reżyseruje też monodram Ooit.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.