W sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (3.04), spotkanie autorskie z Teresą Astramowicz-Leyk na temat książki „Rozmowy z ojcem. Z biografii politycznej rodu Kulerskich”. Rozmowę poprowadził dziennikarz Robert Lesiński, a gościem specjalnym wydarzenia był wydawca książki Grzegorz Boguta.
Ród Kulerskich wywodzi się spod Grudziądza. W tradycji tego rodu, w badanych trzech pokoleniach, zaznaczył się system wartości w nich obecny. Jedną z głównych cech rodu było podejmowanie działań na rzecz niepodległości państwa polskiego.
W pierwszym pokoleniu - Wiktor senior - podejmował je zarówno w okresie, gdy Polska była pod zaborami, jak i wówczas, gdy odzyskała niepodległość. Przedstawiciel drugiego pokolenia - Witold - urodził się jeszcze w okresie zaborów, ale lata dojrzewania przypadły na okres, gdy Polska była już niepodległa. Z chwilą wybuchu II wojny światowej przedostał się do Francji, by wspólnie z innymi tworzyć polskie władze na uchodźstwie. Po upadku Francji lata wojny spędził w Londynie jako członek II rady Narodowej RP i sekretarz Stanisława Mikołajczyka - także w okresie, gdy Mikołajczyk był premierem polskiego rządu na uchodźstwie. Między innymi za tę działalność władze komunistyczne zasądziły 12 lat pozbawienia wolności. Nie dziwi więc fakt, że trzecie pokolenie rodu - Wiktor junior - stronił od polityki. Jednak w obliczu, gdy trzeba było opowiedzieć się za prześladowanymi robotnikami, podjął współpracę z Komitetem Obrony Robotników, a później zakładał „Solidarność”. Uniknął internowania, chociaż był poszukiwany listami gończymi. Przez pięć lat ukrywania się w podziemiu stworzył i realizował koncepcję Społeczeństwa Podziemnego. Potem uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu i został posłem na sejm X kadencji oraz wiceministrem edukacji narodowej w pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był założycielem i wieloletnim prezesem zasłużonej Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo spotkania, podczas którego można się było dowiedzieć m.in. o tym, jaka była geneza książki i jak wyglądały prace nad nią.
Z D J Ę C I A
F I L M Y