Olsztyński CEiIK przeszedł częściową rewitalizację
Podsumowanie I etapu rewitalizacji olsztyńskiego CEiIKu | Więcej zdjęć »
Czternaście miesięcy trwał I etap remontu zabytkowej siedziby Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Obiekt m.in. zyskał nową elewację. Dzisiaj (28.03) w tej instytucji kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego odbyło się spotkanie podsumowujące tę część rewitalizacji obiektu, którego początki sięgają pierwszej dekady XX wieku.
- Świętujemy dzisiaj zakończenie I części remontu, na który czekaliśmy wiele, wiele lat -powiedziała Wioletta Jaskólska, dyrektorka CEiIK. - Ten obiekt zasługuje na to, żeby podkreślić jego walory.
Rozpoczęta w listopadzie 2022 roku inwestycja pochłonęła prawie 13 mln złotych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2014-2020, w tym ponad 2,5 mln złotych stanowiło dofinansowanie ze środków unijnych. Celem projektu była kompleksowa termomodernizacja budynku, która pozwoli zmniejszyć straty energii i poprawić warunki użytkowania obiektu. Docieplone zostały niektóre ściany zewnętrzne, fundamenty i poddasze. Wymieniono okna, zmodernizowano wentylację, a na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Przeprowadzono również prace remontowe w zaniedbanych wcześniej piwnicach budynku. Powstały tam m.in. odpowiednio wygłuszone sale do prowadzenia prób muzycznych.
- Bardzo się cieszę, że piwnice będą służyły odbiorcom - podkreślała Wioletta Jaskólska. - Jest bardzo duże zainteresowanie nimi, ponieważ zgłaszają się do nas zespoły muzyczne, które chcą u nas ćwiczyć. I te piwnice będą właśnie im służyły.
R E K L A M A
Dyrektor Jaskólska podkreślała też, że są plany przeprowadzenia II etapu rewitalizacji, który miałby objąć przede wszystkim wnętrze budynku. Na ten moment trwa poszukiwanie pieniędzy na ten cel, co nie jest łatwe.
- Bardzo chcielibyśmy pozyskać pieniądze na kolejny etap remontu, m.in. na remont sali koncertowej, sali baletowej, sali rękodzielniczej czy toalet - powiedziała dyrektorka CEiIK-u. - Chciałabym, żeby ten obiekt miał klimat i pokazywał ducha czasu, ale żeby był unowocześniony. Będziemy opierać się na zwównoważonym rozwoju, żeby zachować co cenne, np. piękną podłogę, ale żeby zmienić oblicze budynku, by służył odbiorcom, tak jak na to zasługuje.