Dla uczczenia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która przypada rokrocznie 23 marca, Stowarzyszenie Historyczne im. gen. Roweckiego „Grota i Stowarzyszenie LIBRA zorganizowały pokazy przedpremierowe filmu dokumentalnego w reżyserii olsztyńskiego dziennikarza Aleksandra Krempecia. Pokazy odbyły się w Katowicach, Budapeszcie i Dobrym Mieście.
Film przedstawia ważne wydarzenia z historii Polski i Węgier, jakim były protesty społeczne zorganizowane pod koniec października 1956 r. w Polsce przeciwko agresji sowieckiej na Węgry.
Polska, po USA, udzieliła największej finansowej pomocy Węgrom, oddano także setki litrów polskiej krwi. Film przedstawia tło tych wydarzeń i ich przebieg, zwraca uwagę na różnorodność form wsparcia, jakie udzielili Polacy Węgrom.
W filmie występują uczestnicy wydarzeń z 1956 roku i ich rodziny, historycy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Głównymi bohaterami są: Piotr Sikorski - uczestnik olsztyńskich protestów i Otto Sipos - konsul węgierski, wnuk członka Węgierskiego Komitetu Rewolucyjnego w 1956 r.
Jak zaznaczyła Maja Krempeć, realizatorka filmu, „
chodziło nam o ukazanie tragicznych wydarzeń 1956 od strony ludzi bardzo młodych i do takiej grupy ten film szczególnie adresujemy”.
Stanisław Herich, który zorganizował pokazy w Budapeszcie, nie ukrywa zadowolenia z prezentacji filmu „oklaski i prośby o udostępnienie filmu do pokazów w węgierskich szkołach to największa nagroda”.
Film ma dwie wersje językowe. Oficjalna premiera filmu 30 października 2024r. w 68. rocznicę olsztyńskich protestów.
Z D J Ę C I A