Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
10:17 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
D./inf.pras. | 2024-03-22 21:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Warsztaty bałtyjskie o średniowiecznym miejscu centralnym ziemi dobrzyńskiej

Olsztyn24
Dr Jadwiga Lewandowska, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie | Więcej zdjęć »

W Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie miało wczoraj (21.03) miejsce kolejne spotkanie z prowadzonego przez muzeum i Towarzystwo Naukowe Pruthenia cyklu Warsztaty bałtyjskie.

Gościnią wydarzenia była doktor Jadwiga Lewandowska z Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Prelegentka wystąpiła z wykładem „Stary Rypin, średniowieczne miejsce centralne ziemi dobrzyńskiej”.

Wyniki interdyscyplinarnych badań w Starym Rypinie (Starorypin Prywatny, gm. Rypin, woj. kujawsko-pomorskie) pozwalają w sposób wieloaspektowy rekonstruować dzieje tego średniowiecznego kompleksu osadniczego. Ich rezultaty wskazują, że Stary Rypin zarówno w okresie wczesnego, jak i późnego średniowiecza pełnił kluczową rolę w krajobrazie kulturowym międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Skrwy - historycznej ziemi dobrzyńskiej. Ośrodek ów został wymieniony już w tzw. falsyfikacie mogileńskim.

Funkcjonowało tam (co najmniej od 1326 roku) pierwsze rypińskie civitas oraz sprowadzono zakon Bożogrobców i ufundowano kościół pod podwójnym wezwaniem Błogosławionej Dziewicy Marii i apostołów Piotra i Pawła.
R E K L A M A
Ranga i bogactwo tego obszaru uwidacznia się w wielu aspektach. Chociażby w wielofazowości każdego z badanych dotychczas stanowisk archeologicznych. Stanowisko numer 1 (AZP 38–51:61) jest pozostałością po obiekcie obronnym, który funkcjonował we wczesnym i późnym średniowieczu. Wielohektarowe stanowisko numer 3 (AZP 38–51:63) skrywa relikty wczesnośredniowiecznej osady podgrodowej, osady późnośredniowiecznej - pierwszego rypińskiego civitas, a także cmentarzysko późnośredniowieczne. Na stanowisku numer 4 zarejestrowano unikalną cegielnię, z późnośredniowiecznym piecem do wypału ceramiki budowlanej. Stanowisko numer 6 (AZP 38-51:66), to obszar wybrany na cmentarz we wczesnym średniowieczu, obfitujący w materialne przejawy rozbudowanych wierzeń funeralnych.

Kolejne badania archeologicznie wnoszą wciąż nowe i bardzo istotne informacje o przeszłości tej części Polski.

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [21.03.2024]
21-03-2024
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.