Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:53 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Nauka, szkolnictwo wyższe
Yvonne Meyer | 2008-09-09 17:57 | Rozmiar tekstu: A A A
II Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie

Zapraszają na Salon Mendelsohna

Olsztyn24

Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” i Fundacja „Borussia”, wspólnie z Muzeum Warmii i Mazur zapraszają na „Salon Mendelsohna” zatytułowany „Spojrzenie z dwóch stron. Polsko-niemiecka współpraca naukowa”;. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 11 września 2008, o godz. 18.00 w Sali Kromera olsztyńskiego zamku.

Polsko-niemiecka współpraca nie ogranicza się do kultury, ale obejmuje także naukę. Jednym z najciekawszych przykładów współpracy naukowej jest projekt „Dzieci żydowskie w czasach Zagłady: wczesne świadectwa”, realizowany w kooperacji Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie i Uniwersytetu w Lipsku. Efektem projektu jest dwujęzyczna publikacja, zawierająca relacje żydowskich dzieci z czasów wojny, która ma służyć szkołom z obu krajów. Projekt prowadzą prof. Feliks Tych z ŻIH oraz prof. Alfons Kenkmann z Uniwersytetu w Lipsku, którzy na zaproszenie Borussii wezmą udział w dyskusji o szansach i trudnościach w realizacji tego rodzaju bilateralnych przedsięwzięć. Rozmowę poprowadzi dr Beate Kosmala z Berlina. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie publikacja, która powstała jako efekt projektu.

Bardzo się cieszymy, że wrześniowy „Salon Mendelsohna” odbędzie się w ramach II Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie. Tygodniowa impreza pod hasłem Ha’tikva został zorganizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury Żydowskiej B’JACHAD i Wspólnotę Kulturową „Borussia”. Patronat objęli Ambasada Izraela w Polsce oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Wstęp wolny!
R E K L A M A
******

SALON MENDELSOHNA to cykl spotkań, na który zapraszają Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia” i Fundacja „Borussia” od roku 2006. SALON inicjuje działalność programową Centrum Dialogu Międzykulturowego, które powstanie w Olsztynie przy ul. Zyndrama z Maszkowic 2. Każdy SALON związany jest tematycznie z programem DOM MENDELSOHNA. Aż do czasu ukończenia prac remontowych przyszłej siedziby Centrum Dialogu Międzykulturowego każde spotkanie organizowane będzie w innym miejscu. SALON jest okazją do spotkania z artystami, teoretykami kultury oraz naukowcami.

DOM MENDELSOHNA jest programem Stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia” oraz Fundacji „Borussia”. Celem programu jest stworzenie do roku 2009 Centrum Dialogu Międzykulturowego w dawnym domu przedpogrzebowym „Bet Tahara” przy Cmentarzu Żydowskim w Olsztynie. Budynek został wzniesiony w roku 1913 wg projektu wybitnego architekta Ericha Mendelsohna. Jest to jedyne dzieło tego twórcy w jego mieście rodzinnym - i niestety ostatnia zachowana pamiątka po ludności żydowskiej w Olsztynie. „Bet Tahara” symbolizuje nowoczesność i otwartość na równi z tradycją i zakorzenieniem w historii. „Borussia” angażuje się nie tylko w zachowanie tego miejsca, ale również w przeobrażenie go w żywe centrum spotkania, pamięci oraz debaty. Równolegle do remontu domu organizujemy wydarzenia, z pomocą których DOM MENDELSOHNA już teraz zaczyna istnieć w świadomości kulturowej miasta.

ŻYDOWSKI INSTYTUT HISTORYCZNY w Warszawie gromadzi i chroni archiwalia, książki i dzieła sztuki związane z historią i kulturą polskich Żydów, prowadzi wszechstronne badania oraz upowszechnia wiedzę o tysiącletnich dziejach Żydów w Polsce, ich miejscu w historii Polski i w ogólnej historii Żydów. Opieka nad zbiorami, studia nad przeszłością nie są jednak celem samym w sobie. Służą przekazywaniu wartości wypracowanych przez pokolenia Żydów polskich, wypełnianiu białych plam w historycznej świadomości i przełamywaniu stereotypów.


Do roku 1986 ŻIH był jedyną w Polsce placówką zajmującą się badaniem historii Żydów polskich. Zapoczątkowali je pracownicy CŻHK, którzy już w 1944 podjęli systematyczne spisywanie relacji ocalałych z Zagłady. W chwili obecnej w Instytucie pracują specjaliści od wszystkich okresów historii żydowskiej, różnych jej aspektów, a także stosunków polsko-żydowskich.

Jednym z bardzo ważnych zadań Instytutu jest naukowe opracowanie unikalnych zbiorów, dokumentujących życie i zagładę Żydów podczas okupacji hitlerowskiej oraz życie żydowskie po Zagładzie.

DZIECI ŻYDOWSKIE W CZASACH ZAGŁADY: WCZESNE ŚWIADECTWA - Dwujęzyczna polsko-niemiecka edycja wyboru relacji dzieci żydowskich z czasów wojny ze zbioru relacji w AŻIH: prof. dr Feliks Tych, dr Jürgen Hensel, mgr Edyta Kurek. Partnerzy niemieccy: prof. dr Alfons Kenkmann (Uniwersytet w Lipsku), mgr Elisabeth Kolhaas (Uniwersytet w Lipsku), dr Andreas Eberhardt (Gegen Vergessen für Demokratie, Berlin), dr Dennis Riffel (Gegen Vergessen für Demokratie, Berlin).


REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.