Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:18 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2024-03-12 18:05 | Rozmiar tekstu: A A A

Koncert symfoniczny z jazzem w tle już w piątek w filharmonii

Olsztyn24

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w nadchodzący piątek (15.03), o godzinie 19.00, na koncert symfoniczny.

Wystąpią:
» Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent
» Gary Guthman (USA) - trąbka
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

» Wprowadzenie do koncertu godz. 18.00, sala kameralna filharmonii - Piotr Matwiejczuk

Program:
» Georges Bizet - Suita Arlezjanka nr 1 i 2
» Gary Guthman - Koncert na trąbkę i orkiestrę
R E K L A M A
Gary Guthman (USA) - trąbka

Trębacz-solista, muzyk jazzowy i kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych.

Wystąpił we wszystkich 50 odcinkach popularnego na całym świecie programu In Concert nadawanego przez telewizję ITV i współpracował wówczas z największymi osobistościami światowej sceny muzycznej, wśród których znaleźli się m.in.: Tony Bennett, Aretha Franklin, Johnny Mathis i Bee Gees. W latach 1985-1995 występował i współpracował z ITV Television Studios w Edmonton Alberta podczas programów „In Concert”, z udziałem m.in. tak znanych artystów jak Ray Charles, Dionne Warwick, Neil Sadaka, Procol Harum, Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinsen, Engelbert Humperdinck, Jack Jones, Paul Williams, Lou Rawls, Connie Stevens, Sergio Mendez, Burt Bacharach, Mitch Miller, Peter Nero, Roger Whitaker, Michel Legrand i Anne Murray.

Do swoich najważniejszych nagrań z tego okresu zalicza autorskie albumy „Moonchild”, „Tribute to Harry James”, „Swingmatism” oraz „Love Talk”.

Koncertował jako solista w ponad 300 salach filharmonicznych Kanady i Stanów Zjednoczonych, prezentując swoje projekty „Tribute to Harry James” oraz „Trumpet Greats” zawierające jego własne kompozycje i aranżacje orkiestrowe. W latach 2002-2004 występował jako solista i dyrygent w wielokroć nagradzanym spektaklu (z udziałem obsadowym m.in.: Michaela Bublé ) zatytułowanym „Forever Swing”, który był prezentowany m.in. w Chicago Theatre w Chicago, Place des Arts w Montrealu, Aladdin Theatre for the Performing Arts w Las Vegas, Warner Theatre w Waszyngtonie, Elgin and Winter Garden Theatre Centre w Toronto i Los Angeles Theatre w Los Angeles.

Z projektem „Tribute to Harry James” został w 2004 roku zaproszony do Carnegie Hall przez słynnego dyrygenta i twórcę The New York Pops, Skitcha Hendersona. W tym samym roku skomponował i wyprodukował widowisko „Swingmatism”, którego wielokrotne wykonanie miało miejsce podczas Vancouver International Jazz Festival a od czasu przyjazdu do Europy w 2007 roku z powodzeniem występował wielokrotnie na festiwalach jazzowych oraz w filharmoniach ze swoimi autorskimi projektami.

W 2011 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia wydał płytę „Solar Eclipse”, pierwszy album jazzowy nagrany przez amerykańskiego artystę w historii Polskiego Radia. W 2016 roku ukazała się płyta „Woman in Black”, do której napisał muzykę i słowa. Jest też kompozytorem muzyki będącej hołdem dla twórczości poety Mirona Białoszewskiego, wydanej w 2019 roku na albumie „Autoportrety”. Wśród jego kompozycji orkiestrowych znaleźć można takie utwory jak m.in.: „Mistrz i Małgorzata” na harfę i orkiestrę (2007), „Concerto Romantico” na harfę i orkiestrę (2018) dedykowane żonie kompozytora oraz „Koncert na trąbkę i orkiestrę” (2020). Album z tymi kompozycjami został nagrany przez orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą maestro Mirosława Jacka Błaszczyka i wydany nakładem wydawnictwa DUX w 2022 a solistami byli Małgorzata Zalewska na harfie oraz Gary Guthman na trąbce.

Jednym z najbardziej ambitnych projektów artystycznych Guthmana jest cykl 21 utworów, skomponowanych dla potrzeb trzygodzinnego musicalu zatytułowanego „List z Warszawy”, do którego stworzył zarówno muzykę jak i teksty piosenek. Spektakl miał premierę na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej w listopadzie 2019 roku, a w 2020 roku został nominowany do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie roku”.

Jesienią 2021 odbyła się premiera jego suity kameralnej na sopran, flet, wiolonczelę i harfę - „The Traveler”, nagranie albumu ukazało się w 2022 (Orphée Classics). W kwietniu 2022 obyło się prawykonanie „Koncertu na flet i orkiestrę symfoniczną” stworzonego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie” (NIMIT).

www.garyguthman.com

Mirosław Jacek Błaszczyk - dyrygent

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryi. W 1993 roku dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles.

W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali: „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 roku został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po Stanach Zjednoczonych (m.in. nowojorska Carnegie Hall, 1995). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996-1997). W latach 1998-2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.

Od 1999 roku wielokrotnie dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Od 2017 roku szef artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W latach 1999–2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 roku jurorem i dyrygentem w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, w III i IV konkursie toruńskim (2013, 2016) także był jurorem. W 2011 roku objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI i VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016 i 2022).

Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Tunezja i Ukraina).

Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Górecki. Mikołaj / Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do nagrody „Fryderyk 2013”. Ma na swoim koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn - Los Angeles - Amsterdam - Łódź / Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 roku wykonanie to wydano na CD. W 2017 roku ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H. M. Góreckiego pod jego batutą. Płyta Paweł Łukaszewski. III i VI Symfonia, nagrana z udziałem Anny Mikołajczyk-Niewiedział oraz Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka, otrzymała nagrodę „Fryderyk 2022” w kategorii „Muzyka Symfoniczna”. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, Mirosław Jacek Błaszczyk otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika.

Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. 7 sierpnia 2012 roku prezydent RP Bronisław Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Od 2017 roku pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. Mirosław Jacek Błaszczyk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zapraszamy!

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.