Czterdzieści lat temu, z inicjatywy Władysława Strutyńskiego, w Lidzbarku Warmińskim odbyło się pierwsze Spotkanie Kaziukowe. Wilniuki spotkali się w lidzbarskim LDK, by powspominać Wilno i Wileńszczyznę, podzielić się wileńskimi smakołykami. Z czasem Spotkania Kaziukowe przybrały formę okazałych koncertów, z udziałem artystów polskiego pochodzenia z nad Wilii, do czego walnie przyczynił się również Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. I to właśnie olsztyński MOK, pod patronatem prezydenta Olsztyna, zorganizował dzisiaj (9.03) w olsztyńskiej filharmonii jubileuszowy Koncert Kaziukowy.
Jak na jubileusz przystało, prezydent Piotr Grzymowicz podziękował instytucjom i osobom, które szczególnie przyczyniły się do kultywowania w Olsztynie tradycji jarmarków odpustowych odbywających się w Wilnie 4 marca, czyli w dzień świętego Kazimierza. Wśród wyróżnionych przez prezydenta znaleźli się m.in.:
» Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie (wyróżnienie odebrał dyrektor MOK Mariusz Sieniewicz),
» Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie (wyróżnienia odebrali prezes towarzystwa Piotr Bojarski oraz honorowy prezes Zygfryd Gładkowski),
» prowadzący od lat kaziukowe spotkania gawędziarze z Wileńszczyzny - Anna Adamowicz (Ciotka Franukowa) i Dominik Kuziniewicz (Winciuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek),
» dziennikarka, pisarka i działaczka społeczna, od 35 lat współorganizatorka Kaziuków-Wilniuków na Warmii i Mazurach Krystyna Adamowicz.
Część artystyczną jubileuszowego koncertu poprowadzili, jak zwykle, Ciotka Franukowa i Winciuk. W prowadzeniu koncertu „weteranów” sceny wsparli przedstawiciele młodego pokolenia: Patrycja Maciejewska i Tymon Janicki - uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Ważną rolę podczas koncertu odegrała też inna uczennica V LO - Gabriela Stepnowska, która na rozpoczęcie wydarzenia zaśpiewała utwór „Wilno”, zaś jego część oficjalną zamknęła utworem Ireny Santor „Powrócisz tu”.
Podczas koncertu w wypełnionej po brzegi sali koncertowej olsztyńskiej filharmonii wystąpili goście z Litwy:
„” Polski Teatr Studio z Wilna, pod kierunkiem Liliji Kiejzik, ze spektaklem muzycznym „Na wileńskiej ulicy”,
» Kapela Wileńska pod kierunkiem Romualda Piotrowskiego,
» Polski Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Ojcowizna”, którego kierownikiem i dyrygentem jest Wioletta Leonowicz, choreografem - Teresa Andruszkiewicz, a kierownikiem kapeli i kompozytorem - Krzysztof Stankiewicz.
Koncertowi towarzyszył zorganizowany w foyer filharmonii jarmark kaziukowy. Można na nim było kupić m.in. piernikowe serca, palmy i pisanki wielkanocne, wypiekany tradycyjnie chleb, ciasta, wędliny, miód czy rzeźby i rękodzieło artystyczne.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :