W Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie otwarto wczoraj (8.03) wystawę „Kobiety w batiku” autorstwa Krystyny Sól.
Prezentowana w galerii wystawa jest pokłosiem podróży artystki, m.in. do Meksyku, Indii, Chin i krajów arabskich. Za pośrednictwem batiku, którego tajniki poznawała dzięki naukom Iwony Bolińskiej-Walendzik, pokazuje kobiety spotkane podczas swych podróży, a także ich rolę w kulturze krajów, z których pochodzą.
Więcej o wystawie w zapisie wideo jej wernisażu. Zapraszamy do oglądania.
Z wystawą na żywo natomiast zapoznać się można do 21 marca.
R E K L A M A
********
Krystyna Sól jest Warmianką. W Olsztynie mieszka od 1965 roku. Jest absolwentką Instytutu Profilaktyki i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Była dyrektorem Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Stworzyła Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, którego przez wiele lat była kierownikiem.
Sztuką zajmuje się od 1984 roku. Pierwsze prace stworzyła pod opieką Barbary i Andrzeja Hulanickich, u których w 1986 r. otrzymała tytuł twórcy ludowego w dziedzinie tkaniny artystycznej nadany przez Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Potem próbowała swoich sił w sztuce.
Jej ulubionymi technikami malarskimi są batik i malarstwo na jedwabiu, w których przedstawia obrazy inspirowane podróżami do odległych, odmiennych kulturowo i egzotycznych krajów. Pokazuje też przede wszystkim piękno otaczającego ją, najbliższego świata.
Prace artystki były nagradzane na konkursach wojewódzkich i krajowych: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie malarstwa w 1991 r. i tkaniny artystycznej w 1999 roku. W 2008 r. otrzymała z rąk burmistrzyni Mrągowa statuetkę za całokształt pracy artystycznej oraz popularyzację przyrody Warmii i Mazur. Została uhonorowana Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego” przyznaną w 2009 roku przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest także laureatką dorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury.
Przyjęcie artystki do Związku Polskich Artystów Plastyków w 2011 roku zaowocowało wieloma wystawami indywidualnymi, gdzie były przedstawiane oprócz batikowych „Kobiet świata”, „Jedwabne łąki” i „Anioły”, a także akwarelowe „Wieże świata”. Członkostwo w ZPAP otworzyło również udział w zbiorowych wystawach zagranicznych i krajowych.
Artystka od wielu lat związana jest z Klubem Plastyka Amatora „Sąsiedzi” i Stowarzyszeniem Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”, którego jest współzałożycielem i członkiem wspierającym. W latach 1999-2017 pełniła funkcję prezesa w obu tych organizacjach.
Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Oddział w Barczewie. Wspiera i promuje twórczość artystów nieprofesjonalnych w Polsce i za granicą.